Moravská církevní osada Betlém v Pensylvánii zařazena na seznam světového dědictví UNESCO

Historická čtvrť Moravský Betlém v Pensylvánii, známá svou původní moravskou architekturou a každoročními vánočními slavnostmi, je nyní 26. americkou památkou zapsanou na seznamu světového dědictví UNESCO.

Zařazení na seznam, které bylo oznámeno v pátek 26. července, se připravovalo více než dvě desetiletí a očekává se, že výrazně podpoří cestovní ruch ve městě, které se nachází zhruba 160 km od New Yorku v údolí Lehigh Valley ve východní Pensylvánii. Na seznam světového dědictví, který je prvním nadnárodním zápisem předloženým USA, jsou zařazena také moravská církevní sídla v Německu, Severním Irsku a Dánsku.

„Jde o výjimečnou univerzální hodnotu tohoto místa a snahu o ochranu a zachování staveb a historie,“ řekl Religion News Service Craig Larimer, mluvčí Moravské univerzity v Betlémě. „Ale ve skutečnosti jde o Moravany. Nelze vyprávět jednu část příběhu bez té druhé. Bez Moravanů a jejich vynalézavosti, průmyslu a smyslu pro komunitu by to vůbec nebylo ono. Nebyl by žádný Betlém.“

SOUVISEJÍCÍSaský Herrnhut, založený exulanty z Moravy, je na seznamu světového dědictví

V roce 1741 založila Betlém malá skupina přistěhovalců z moravské církve, kteří doufali, že v regionu rozšíří křesťanství. Tato protestantská skupina byla známá svým komunitním životem, osobní zbožností, smyslem pro duchovní obrodu a jedinečnými liturgickými praktikami – včetně svátků lásky, jednoduchých jídel podávaných během bohoslužby s písněmi jako forma společenství – a mnozí její křesťanští vrstevníci ji považovali za radikální.

Osadníci dokončili v roce 1743 Gemeinhaus, komunitní budovu sloužící k bohoslužbám a společnému stravování, a brzy postavili síť dalších budov pro skupiny, které tvořily komunitu, včetně domu svobodných sester a domu svobodných bratří.

Historická čtvrť, která byla v roce 2012 vyhlášena národní památkou, se rozkládá na ploše 10 akrů a zahrnuje devět staveb, čtyři zříceniny a hřbitov. Podle Charlene Donchez Mowersové, hlavní poradkyně/historičky Rady a komise pro světové dědictví v Betlémě, se zde nachází první severoamerický městský vodovod, nejstarší dochovaný moravský příklad Gemeinhausu a koželužna z roku 1761, jediná dosud existující moravská průmyslová budova z 18. století na světě.

„První škola, která vzdělávala ženy podle stejných osnov jako muže, byla v Betlémě založena v roce 1742, tedy necelý rok po založení obce,“ dodala pro Religion News Service Donchez Mowersová.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 4. srpna 2024 Foto: Wikimedia Commons

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář