Výsledky nového průzkumu z Velké Británie naznačují, že mladší generace má větší sklon k modlitbám a náboženským aktivitám.
Průzkum společnosti Savanta ComRes, který byl zadán anglikánskou církví a zveřejněn 28. srpna, hodnotil názory více než 2 000 občanů Velké Británii ve věku od 18 let. Kromě věku byly v údajích zohledněny faktory jako pohlaví, region a náboženská příslušnost.
SOUVISEJÍCÍ – Jak dostat mladé lidi zpátky do církve?
Necelá polovina (49 %) všech respondentů uvedla, že se nikdy nemodlila ani se nezúčastnila bohoslužby online, či osobně (s výjimkou pohřbů a svateb). Více než polovina (59 %) uvedla, že nikdy v životě nečetla náboženské texty.
Podle listu The Christian Post byli v průzkumu respondenti požádáni, aby uvedli, jak často se modlí sami nebo s dalšími osobami. Více než polovina (56 %) respondentů ve věku 18 až 34 let uvedla, že se někdy v životě modlila, a 32 % tvrdilo, že se modlilo během posledního měsíce. Mezi respondenty staršími 55 let uvedla méně než polovina (41 %), že se někdy modlili, a 25 % uvedlo, že se modlili v posledním měsíci.
Vyšší procento mladších Britů navštěvuje alespoň jednou měsíčně bohoslužby než respondenti ve věku 55 let a více. Dvacet jedna procent respondentů ve věku 21 až 34 let uvedlo, že se alespoň jednou měsíčně účastní bohoslužeb, zatímco 14 % respondentů ve věku 35 let a více uvedlo totéž.
„SOUVISEJÍCÍ – V Evropě vzniká hnutí s cílem vést mladé lidí k evangelizaci
Tato zjištění skutečně zpochybňují příliš častý předpoklad, že mladí lidé se o víru a duchovní věci nezajímají,“ uvedl v prohlášení národní vedoucí pro evangelizaci a svědectví anglikánské církve Rev. Stephen Hance. „Ve skutečnosti nám ukazují, že – více než pouhý zájem o spiritualitu – ji již v praxi zkoumají, a to ve větší míře než jejich starší spoluobčané.“
Rev. Miranda Threlfall-Holmesová, bývalá univerzitní kaplanka a duchovní z Liverpoolu, která je spoluautorkou knihy The Teenage Prayer Experiment Notebook, uvedla, že lidé starší generace „byli často vychováváni v kultuře, která je učila, že existuje ‚správný‘ nebo ‚špatný‘ způsob modlitby“.
To podle ní znamená, že „mohou být velmi sebevědomí, pokud jde o jejich modlitební život a spiritualitu“.
„Podle mých zkušeností jsou dnešní mladí lidé vychováváni k tomu, aby se nebáli klást otázky a experimentovat: vědí, že se modlí spousta lidí, a jsou ochotni to sami zkusit,“ uvedla podle Christian Post Threlfallová-Holmesová ve svém prohlášení.
Čtyřicet devět procent mužů a 46 % žen odpovědělo, že se někdy v životě modlili, dalších 29 % mužů a 27 % žen v průzkumu uvedlo, že se modlí alespoň jednou měsíčně.
Šedesát šest procent z 683 dotázaných křesťanů uvedlo, že se někdy v životě modlili, zatímco 40 % uvedlo, že se modlí jednou měsíčně, a 19 % uvedlo, že se modlí denně. Téměř třetina dotázaných britských křesťanů (31 %) potvrdila, že se nikdy nemodlila. Přibližně 23 % křesťanských respondentů uvedlo, že se alespoň jednou měsíčně účastní bohoslužeb.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 14. listopadu 2022 Foto: Pixabay – ilustrační