Mladá íránská křesťanka byla odsouzena k vězení a bičování

Teherán – Jednadvacetiletá íránská křesťanská konvertitka Fatemeh Mohammadiová byla odsouzena ke třem měsícům vězení a deseti ranám bičem. Mohamediová je vinná z účasti na protivládních protestech po přiznání vlády ke sestřelení ukrajinského civilního letadla. Trest je na jeden rok odložen v závislosti na chování křesťanské aktivistky.

„Nebyly proti mně žádné důkazy, takže jsem měla být osvobozena, ale místo toho jsem byla odsouzena nejen k uvěznění, ale také bičování,“ uvedla pro Article 18.

„A je třeba zmínit, že ještě předtím, než byl vynesen rozsudek, jsem byla já a moje rodina nuceni snášet všechny druhy mučení,“ dodala.

Soudce neuvedl žádné důkazy proti křesťance, ale poznamenal, že její přítomnost v oblasti, kde se demonstrace konala, je „důkazem sama o sobě“. Article 18 uvádí, že během jednání jí soudce položil otázku ohledně náboženského přesvědčení, i když obvinění nesouviselo s její vírou.

Křesťanská aktivistka již byla třikrát zatčena a strávila šest měsíců ve vězení za to, že je členem tzv. domácí církve v Teheránu. Těsně před zatčením byla bez uvedených důvodů vyloučena z univerzity, a teprve o týden později byla znovu zatčena.

„Zdá se, že moje náboženské přesvědčení, stejně jako mé aktivity v oblasti lidských práv, jsou důvody, proč mi zakázaly další vzdělávání,“ uvedla.

„Odepření základních práv, jako je právo na vzdělání, může určitě fungovat jako mechanismus nátlaku a používá se jako páka k vyvíjení tlaku na náboženské menšiny a aktivisty v oblasti lidských práv v naději, že jednotlivci zastaví svou činnost a opustí svá přesvědčení,“ poznamenala pro Article 18.

Začátkem tohoto roku napsala Fatemeh otevřený dopis íránskému ministrovi zpravodajství a obvinila ho z porušení ústavy kvůli vládou cíleným útokům na křesťany. Fatemeh se také ptala, proč křesťanům brání „mluvit o své víře“, zatímco muslimové se mohou volně zapojit do „propagandy“ ve školách, univerzitách a mešitách.

Přestože íránská vláda trvá na tom, že nabízí náboženskou svobodu, organizace na monitorování perzekucí a agentury pro lidská práva prohlásily, že islámský režim je vůči menšinám, včetně křesťanů, velmi nepřátelský.

Írán je na 9. místě řebříčku organizace Open Doors 2020 World Watch List z 50 zemí, kde je nejhorší pronásledování křesťanů.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-  Datum: 23. dubna 2020  Foto: open Doors – Fatemeh Mohammadiová

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář