Etiopie – V celé Etiopii narůstá napětí mezi křesťany a muslimy. V oblastech, kde žijí Kristovi následovníci již od 4. století, panovalo dlouhodobé přátelství s vyznavači islámu. Nyní se začíná množit násilí a vraždy. Situace vzbuzuje nepokoj biskupů sdružených v Sympóziu biskupských konferencí Afriky a Madagaskaru (SECAM), kteří vyzvali k okamžitému složení zbraní zejména v regionu Tigraj, který je v posledních týdnech dějištěm ozbrojeného konfliktu.
Biskupy znepokojuje především zhoršující se humanitární situace, rovněž v sousední Eritrei a Súdánu. V duchu poslední encykliky papeže Františka připomínají, že všichni jsme bratři a konflikty je třeba řešit cestou dialogu, v duchu úcty a porozumění. Vybízejí také všechny křesťany a lidi dobré vůle k modlitbě na úmysl ukončení války a návratu míru.
Biskupové zdůrazňují, že válkou nejvíce trpí nevinní, slabí a bezbranní. Nejtěžší je osud postižených lidí, kteří v mnoha afrických zemích zažívají odmítnutí i v mírových podmínkách. Andrzej Kalinowski, přeseda Katolického hnutí Betel, který vede v Etiopii jeden z domovů pro postižené, neskrývá obavy o osud svých svěřenců. “Doposud jsme žili ve velké shodě mezi muslimy a křesťany, ale ten čas dávno minul,” říká pro Vatikánský rozhlas:
“V našem domě žijí lidé s mentálním postižením patřící do různých etiopských etnik. Do této chvíle nemělo žádný význam, kdo patří do jakého kmenu. Teprve nyní, když se v Tigraj rozpoutala válka, stala se tahle otázka podstatná. Náš dům stojí 42 km od etiopského hlavního města Addis Abeby a mluví se tu amharským jazykem, ale naše město Debre Zeyit už administrativně nespadá do regionu Oromo. Poznáte to podle praporů na úředních budovách, školách a univerzitě. Místním lidem se tento konflikt jeví jako podivný. Po celé generace se svobodně přemísťovali a usazovali na různých místech země. Naši sousedé jsou například smíšeným párem, ona je z kmene Amhara a on z Oromo, a nikdy to nevnímali jako problém. Roztržky začaly asi před dvěma lety, když lidé z kmene Oromo, tedy muslimové, zavraždili v jednom kostele pět představitelů kmene Amhara, kteří jsou křesťané. Všichni se divili, jak je to možné, protože do té doby jsme přece žili ve shodě. Mám známého ve městě Harar, to je krásné, barevné muslimské město na východě Etiopie, v podstatě neformální hlavní město islámu v této zemi. Je katolík a vyprávěl mi, že v tomto městě žijí křesťané od 4. století a s muslimy měli vždy dobré vztahy. Zvali vyznavače islámu na vánoční vigilii a oni je na oplátku zvali na své slavnosti. Bohužel to všechno dnes patří minulosti. Došlo k tragédii, kterou nikdo nečekal, a nevíme, jak skončí.”
Konflikt v Tigraj propukl 4. Listopadu, když etiopský primiér Abiy Ahmed zahájil vojenskou ofenzívu proti místní vládě tohoto regionu jako odpověď na údajný útok na hlavní etiopskou vojenskou základnu v Mekelle, hlavním městě Trigraj. Centrální vláda obvinila regionální vládu ze separatistických tendencí. Projevit se měly zářijovým vyhlášením voleb tigrajském regionu proti vůli federální vlády.
Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 11. prosince 2020 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační