Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) ve čtvrtek ve sněmovně prohlásil, že případná ratifikace Istanbulské úmluvy o prevenci a potírání násilí vůči ženám nepřinese do tuzemského práva žádnou zásadní změnu. Dokument Rady Evropy podle ministra odpovídá hodnotám českého státu.
„Budeme pokračovat i nadále ve znásilňování našeho právního řádu opatřeními k vymýcení předsudků, zvyků a tradic založených na předpokladu, že žena je podřízena muži? Jak se nám to snaží vnutit, přestože jsme již úmluvu OSN o odstranění diskriminace žen podepsali v osmdesátých letech?“ ptal se při interpelaci poslanec SPD Pavel Jelínek, který se přidal ke kritikům úmluvy, mezi něž patří i Česká biskupská konference. Ta se obává, že přijetí dokumentu může v důsledku vést ke změně přístupu státu k rodině či vzdělávání. „Já tam nespatřuji nic, co by šlo proti tradicím a hodnotám, na kterých stojí Česká republika, na kterých stojí ústava, na kterých stojí její právní řád. Protože Česká republika se hned v úvodním článku své ústavy hlásí k lidské důstojnosti a k ochraně lidských práv a základních svobod. Naopak tu úmluvu vnímám tak, že ona do tohoto hodnotového systému vlastně poměrně synergicky zapadá,“ reagoval ministr Kněžínek, podle něhož debatu o Istanbulské úmluvě ovlivňuje řada „celá řada informací, z nichž řadu lze označit přinejmenším za velmi zavádějící, možná i dezinformační.“
Ministr spravedlnosti sdělil, proč pokládá ratifikaci Istanbulské úmluvy za potřebnou, i když tuzemské právo popsanou problematiku už řeší: „Já v tom chápu opravdu určitou symboliku, přihlášení se k těm státům, které tato protiprávní jednání, mnohdy zvěrská, odmítají a jsou ochotny tedy i na mezinárodní úrovni to deklarovat. (…) Je to zejména v rovině hodnot. Opravdu to není v tom, co jsem si někdy přečetl v novinách, úplně fantasmagorické konstrukce, co všechno by ta úmluva mohla vyvolat. (…) Velikonoce nám nikdo nezakáže a žádné koncentrační tábory vznikat nebudou,“ prohlásil Jan Kněžínek při interpelacích ve sněmovně.
Autor: Filip Breindl Zdroj: Radio Proglas Foto: YouTube, Jan Kněžínek
2 Komentáře
Konečný Fr.
Pan Kněžínek i Babiš nejsou v problematice odborníky, neví o co jde.
Bárta
… Velikonoce nám nikdo nezakáže!?
1.) Můj dědeček (ročník 1898) často vzpomínal: „Sviňským krokem jsme měli hnát Gottwalda z vesnice, když nám říkal v roce 1946, že pozemková reforma a zestátňování se drobných zemědělců týkat nebude. Protože jsne znali a zažívali sociální nespravedlnost, rádi jsme hlasovali pro komunisty a pro zákony namířené proti ´kulakům a velkostatkářům´. Do dvou let jsme na základě těch samých zákonů přišli o všechno – a kdo protestoval skončil v kriminále.“
2.) Rodiče mi vyprávěli o tom, jak v 50. letech, když začínaly akce zaměřené na likvidaci řeholních společenství a klášterů, mnoho protestantských duchovních jásalo, že konečně došlo na tu ´rotu mnichů líných´. Široko daleko v okolí naší rodiny se našel jediný evangelický farář, který prorocky hlásal: „Bratři, uvědomte si, že až se komunisté vypořádají s katolíky, budeme na řadě my“. Na základě stejných zákonů, které řada křesťanů podporovala a od kterých si slibovala naplnění dávné touhy po spravedlivém uspořádání církevních poměrů, byli nakonec vystaveni represím zcela všichni.
3.) Z mého mládí pamatuji na nadšené mladé křesťany (převážně letničního zaměření), kteří hlasitě vystupovali proti pohansko-barbarským zvykům Velikonočního pondělí. Přiznám se, že mě samotnému připadalo honění děvčat s pomlázkou jako obyčej nedůstojný ´pravého křesťana´, Uvědomme si ale, že dnes stačí, aby nějaký horlivec či skupina ´fundamentalistů´ jakéhokoliv zaměření prohlásila lidové velikonoční zvyky za projev genderových stereotypů – a v Istambulské smlouvě implementované do českého práva pro to budou mít náležitou oporu. A odskáčeme to zase všichni bez rozdílu.