Brno – Tisícileté vztahy Moravy a papežského stolce dokumentuje nová výstava v Moravském zemském archivu v Brně. Její součástí je například originál nejstarší papežské listiny na Moravě, protekčního privilegia pro loucký klášter z roku 1195. Zájemci si výstavu prohlédnou ve velkém sále sídla archivu na Palachově náměstí ode dneška do 27. listopadu, otevřeno je od úterý do soboty, informovala ČTK pracovnice archivu Jana Fasorová.
„Listiny mohou být z důvodu jejich ochrany vystaveny pouze tři týdny a poté se musí na mnoho let vrátit zpět do svých depozitářů,“ uvedl ředitel Moravského zemského archivu Ladislav Macek. K dalším vystaveným zajímavostem patří opis listu Idustriae tuae z roku 880, kterým papež potvrdil pravověrnost věrozvěsta Metoděje.
Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
Výstavu připravili pedagogové a studenti Ústavu pomocných věd historických Filozofické fakulty Masarykovy univerzity ve spolupráci se Moravským zemským archivem. Významnými zápůjčkami přispěly také Archiv města Brna, Zemský archiv v Opavě a Diecézní archiv biskupství brněnského.
„Všechny zapojené archivy poskytly opravdu výjimečné kousky ze svých depozitářů. Výstava je tedy jedinečná i svým rozsahem. Na jednom místě naleznete nejvzácnější písemnosti týkající se vztahů Moravy a papežské kurie od 9. do 18. století,“ popsal Petr Elbel, vedoucí Ústavu pomocných věd historických a archivnictví.
Výstavu doplňují také faksimile vybraných písemností z Vatikánského apoštolského archivu. Patří k nim i zpráva Bruna ze Schauenburku, olomouckého biskupa a rádce Přemysla Otakara II., kterou sestavil pro lyonský koncil a popsal v ní zevrubně politické a náboženské poměry na Moravě a ve střední Evropě ve druhé polovině 13. století.
Vztahy mezi Moravou a papežským stolcem započaly už v době Velkomoravské říše . Novodobá samostatná církevní provincie však na Moravě vznikla až v roce 1777 povýšením olomouckého biskupství na arcibiskupství.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 9. listopadu 2021 Foto: Pixabay – Vatikán