Slovo migrace se po takzvané uprchlické krizi stalo v českém kontextu slovem výbušným, spojeným s negativními emocemi, jako je strach a pocit ohrožení. Charita Česká republika reaguje na situaci vydáním studie Cesty k prosperitě. Migrace a rozvoj v České republice, která v mnohém fakticky vyvrací veřejností zaběhnuté postoje.
Při příležitosti vydání odborné studie, jejímž hlavním autorem je Tomáš Jungwirth, Cesty k prosperitě. Migrace a rozvoj v České republice uspořádala Charita Česká republika 15. května v Akademickém konferenčním centru v Praze 1 sérii dvou panelových diskuzí.
„Studie analyzuje migrační situaci v České republice a ukazuje, že migrace může být nositelem pozitivních hodnot, pokud využijeme její rozvojový potenciál. Pro udržení ekonomického růstu navyšuje česká vláda již několik let kvóty na příjem zahraničních pracovníků. Pracovní migranti často investují nemalé prostředky a dlouho čekají na vyřízení příslušných povolení, aby mohli jít za svým snem a lépe tak zabezpečit sebe a svou rodinu. Jejich cíl je stejný, jako cíl nás všech: důstojný život s dostatkem příležitostí pro celkový rozvoj sebe a svých blízkých,“íká Klára Boumová, migrační koordinátorka Charity Česká republika.
Migrace je nedílnou součástí dnešního globalizovaného světa a nelze ji přehlížet a předstírat, že se nás netýká a že ji ze svých životů můžeme vytěsnit. Náš společný domov, planeta Země, a všechny současné globální výzvy vyžadují plnou pozornost a zapojení každého z nás,“ dodala.
Tisková zpráva Foto: Charita.cz
1 Komentář
Konečný Fr.
Je migrace a migrace. Přeji Ukrajincům, že u nás za poctivou práci vydělají peníze a zlepší si život. Také jim přeji, aby za prací nemuseli jezdit sem, ale měli jí doma. Ta druhá migrace končí no-go zónami , paralelní společností a životem na sociálních dávkách. A s tím nesouhlasím.