Brněnský sbor CityHouse patřící do Apoštolské církve se přestěhoval do nových prostor. Pastor Michal Apetauer popsal tuto novou kapitolu nedávno vzniklého společenství.
Pro ty, kdo neznají CityHouse, můžete přiblížit okolnosti vzniku a svou vizi?
My jsme jako CityHouse Brno vznikli v roce 2018, kdy jsme vyšli z naší mateřské církve AC Brno. V té jsem fungoval několik let jako vedoucí mládeže. Moc si vážím toho, že okolnosti vzniku CityHouse byly takové, že nás AC (Apoštolská církev pozn. red.) vyslala a velmi nás podpořila v založení nové církve. Vše proběhlo v důvěře a dobrých vztazích, které nám zůstaly dodnes.
Vize CityHouse je fakticky jednoduchá. Chtěli jsme založit církev, kde budou minimální bariéry a kde bude evangelium srozumitelné pro naše kamarády, sousedy, nevěřící příbuzné nebo kolegy z práce. Zároveň srozumitelnost a přístupnost neznamená, že bychom nějakým způsobem slevovali z Bible nebo se vyhýbali nekomfortním tématům. Naopak se snažíme o to, aby ani témata jako sex, peníze nebo duchovní dary nebyly tabu.
SOUVISEJÍCÍ – Michal Apetauer: Kamenujeme lidi pravdou, nebo k nim přicházíme jako Ježíš?
Vaše společenství se přstěhovalo do nových prostor. Jak složitý byl celý ten proces? Proč jste se rozhodli změnit lokalitu?
Lokalitu jsme potřebovali změnit kvůli nedostatečné kapacitě sálu, ve kterém jsme začínali. Po pěti měsících od založení CityHouse jsme již museli spustit druhou bohoslužbu a po několika dalších měsících nebyla kapacita ani tak dostatečná. Plus bylo pro nás důležité najít prostor, ve kterém bychom mohli fungovat 24 hodin denně.
Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
Během covidu jsme fungovali nějaký čas pouze online a poté jsme našli dočasný azyl v univerzitním kině Scala. Ještě před první vlnou covidu jsme začali hledat a jednat o nových prostorách, celkově tento proces zabral přes 2 roky. Rekonstrukce samotného Ponrepa na Hybešově ulici zabrala 9 měsíců. Proces hledání byl velmi náročný, protože většina míst nesplňovala podmínku toho, že bychom v nich mohli být non-stop a že by měla kapacitu sálu alespoň pro 200 lidí.
Jak chcete nové prostory využít?
Prostor jsme vybírali tak, aby byl co nejvíce multifunkční. V praxi to znamená, že ze sálu lze udělat konferenční místnost ať už pro církevní nebo komerční akce. Zároveň máme kanceláře, prostory pro rodiče s dětmi, místnost pro setkávání vnitřního týmu, sály pro pořádání seminářů nebo kavárnu, kterou v budoucnu plánujeme otevřít i pro širokou veřejnost.
Financování takového projektu zřejmě není levná záležitost. Jak se vám podařilo sehnat potřebné finance?
Část jsme pokryli z vlastních našetřených zdrojů, které jsme měli díky našim dárcům. Na další část jsme si vzali půjčku od ústředí naší mateřské Apoštolské církve. AC nám pomohlo dokonce dvakrát, jelikož rekonstrukce se nám oproti původním propočtům prodražila o více než 2 miliony korun. Nejvíce vzrostly náklady kvůli zdražení materiálu a kvůli hloubkovým opravám, jako byla třeba výměna elektrických rozvodů.
SOUVISEJÍCÍ – Brněnské Ponrepo mění radikálně provozovatele i tvář
Jsme rádi, že jsme nemuseli zastavit práce a mohli rekonstrukci dokončit, ovšem máme teď větší dluh, než s jakým jsme počítali. I proto jsme spustili veřejnou sbírku na pokrytí těchto nákladů a mohli tak umořit alespoň část půjčky.
Pokud by někoho zajímal příběh rekonstrukce nočního klubu Ponrepo na církevní budovu více do hloubky nebo nás chtěl podpořit, tak vše najde na webu http://znocnihoklubucirkev.cz.
Vám se podařilo z počáteční skupiny asi 20 lidí narůst na dnešních 200 lidí. Můžete uvést některé z úspěšných evangelizačních strategií, jak oslovit nevěřící lidi?
Určitě bych to nenazval evangelizační strategií. Primárně to vychází z naší vize, kdy se snažíme být co nejvíce otevření a srozumitelní. I proto, že jsme vznikli jako nová místní církev a držíme se této kultury. Proto dokážeme přivádět naše přátele, známé ale i úplně neznámé lidi k Bohu. Současně chceme vytvářet prostředí, kde se člověk nesetká s odsouzením, ale naopak s přijetím a s přátelstvím. I proto máme radost, že nyní fungujeme na místě, kde původně byl i striptýzový bar.
Jaké máte další cíle do následujících měsíců?
Po divokém období rekonstrukce a covidu bychom rádi stabilizovali naše fungování, zaměřili se na naše dobrovolnické týmy a také na hlubší vztahy. Po chvilce oddechu, jestli se tomu tak dá říct, se chystáme spustit i v nových prostorách druhou nedělní bohoslužbu. Už první lednové návštěvy ukázaly, že ani kapacita sálu přes 200 lidí nebude dostatečná.
V delším horizontu se chystáme spustit avizovanou kavárnu a pronajímat prostor dalším církvím nebo jiným subjektům.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: Michal Nosál Datum: 18. února 2022 Foto: Život víry – Michal Apetauer