Hkalam Samson, bývalý předseda Kačjinské baptistické konvence, byl mezinárodně známý svou obhajobou lidských práv.
V červenci 2019 se Hkalam Samson, pastor z převážně křesťanské etnické skupiny v Myanmaru, setkal v Oválné pracovně s prezidentem Donaldem Trumpem. Stál se skupinou obětí náboženského pronásledování z celého světa, podělil se o to, jak byl kačjinský lid „utlačován a mučen myanmarskou vojenskou vládou“, a poděkoval Trumpově administrativě za uvalení sankcí na čtyři vrcholné generály.
SOUVISEJÍCÍ – Americká vláda vyzývá k okamžitému propuštění vězněného baptistického biskupa
Po vojenském převratu byl Hkalam 4. prosince zatčen na mezinárodním letišti v Mandalaji. Junta ho obvinila z nezákonného sdružování a porušení protiteroristického zákona za to, že se setkal s kačjinskými ozbrojenými silami a modlil se s představiteli myanmarské exilové vlády národní jednoty. Hkalamovi, bývalému předsedovi Kačjinské baptistické konvence (KBC), hrozí až 13 let vězení.
Magazín Christianity Today informuje, že v době svého zatčení cestoval 65letý Hkalam do Bangkoku na lékařskou prohlídku. Jeho rodina se nyní obává o jeho zdraví. V lednu jeho manželka uvedla, že trpí zápalem plic a vysokým krevním tlakem a že mu nemohla posílat léky ani jídlo.
Hkalam, který je mezinárodně známý svými diplomatickými a mírotvornými schopnostmi, byl předním zastáncem národnostní menšiny Kačjinů, kteří již desítky let vedou občanskou válku s vojenskou juntou. Výzvy k Hkalamovu propuštění se ozývají z celého světa, včetně amerického ministerstva zahraničí, skupin pro lidská práva a kačjinské diaspory.
Podle Christianity Today jsou Kačjinové díky působení amerických baptistických misionářů v 19. století převážně baptisté. Adoniram Judson byl prvním protestantským misionářem, který v roce 1813 přijel do Myanmaru.
William Henry Roberts v roce 1882 pokřtil prvních sedm kačjinských křesťanů a ještě téhož roku založili první kačjinskou církev. KBC byla založena v roce 1910 a nyní zahrnuje více než 300 sborů.
Před svým zatčením byl Hkalam poradcem KBC a působil jako předseda Kačjinského národního poradního shromáždění, platformy pro jednotu Kačjinů a vedení dialogu mezi místními komunitami.
Jako dlouholetý představitel Kačjinů se Hkalam podle deníku The New York Times setkal nejen s Trumpem, ale také s prezidentem Barackem Obamou, ministryní zahraničí Hillary Clintonovou a bývalým prezidentem Jimmym Carterem (v roce 2013), když navštívili Myanmar.
Mluvčí ministerstva zahraničí USA Ned Price v únoru na tiskové konferenci odsoudil Hkalamovo zatčení a vyzval k jeho okamžitému propuštění.
„Jsme nesmírně znepokojeni obavami o jeho blaho a bezpečnost a naléhavě žádáme naše partnery a spojence, aby se k nám připojili a vyzvali režim ke stažení všech obvinění a k okamžitému a bezpodmínečnému propuštění reverenda Samsona,“ uvedl podle CT Price.
Poznamenal také, že pastorova „neuvěřitelná práce při prosazování náboženské svobody, spravedlnosti, míru a odpovědnosti by měla být oslavována nikoli odsuzována“.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 22. března 2023 Foto: WCC – Hakam Samson