Mezi mladými evangelikály klesá podpora Izraele a stále méně vnímají úlohu židovského národa v posledních časech 

Podle nedávné studie klesá ve Spojených státech počet mladých evangelikálů, kteří podporují Izrael a považují ho za klíčový pro konec časů, protože se stále více přiklánějí k amileniální a postmileniální eschatologii.

Deník Jerusalem Post na začátku tohoto roku upozornil, že podpora Izraele mezi mladými evangelikály se během tří let propadla o více než 50 %, jak je uvedeno v knize Christian Zionism in the Twenty-First Century (Křesťanský sionizmus ve 21. století) od Motti Inbariho, který působí jako profesor židovských studií na univerzitě v Severní Karolíně. 

„Stále méně přemýšlíme o úloze Izraele“

Na základě tří původních průzkumů provedených v letech 2018, 2020 a 2021 kniha zkoumala náboženské přesvědčení a zahraničněpolitické postoje evangelikálů v USA a zjistila, že se v těchto otázkách objevuje generační rozdělení.

SOUVISEJÍCÍStudie ukázala, že mezi mladými Brity dochází k duchovnímu probuzení 

Podle údajů, které Bumin a Inbari prezentovali v únoru v Centru pro studium Spojených států (CSUS) na univerzitě v Tel Avivu, vyjádřilo koncem roku 2021 podporu Izraeli 33,6 % mladých evangelikálů mladších 30 let, zatímco v roce 2018 to bylo 67,9 %. V roce 2021 se 24,3 % mladých evangelikálů vyjádřilo na podporu Palestinců, zatímco v roce 2018 to bylo pouze 5 %.

Bumin, který působí jako proděkan Metropolitní koleje na Bostonské univerzitě, řekl deníku The Christian Post, že on a Inbari při svém výzkumu zjistili, že premileniální pastoři jsou výrazně starší než amileniální a postmileniální pastoři a jsou méně etnicky a rasově rozmanití.

„Rozhovory s některými vedoucími představiteli mladé evangelikální komunity – například s Robertem Nicholsonem a Lukem Moonem z Philos Project, stejně jako další neoficiální důkazy – nás vedou k přesvědčení, že větší rasová rozmanitost amileniálních a postmileniálních pastorů v kombinaci s jejich relativní mladostí ve srovnání s premileniálními pastory pomáhá přilákat větší podíl evangelikálů mladších 30 let do těchto církví a na tyto eschatologické pozice,“ řekl Bumin pro CP.

Vzhledem k tomu, že amilenialismus a postmilenialismus jsou pro evangelikály mladší 30 let stále přitažlivější, Bumin uvedl, že tato demografická skupina „stále méně přemýšlí o roli Izraele a židovského národa v posledních časech jako katalyzátoru druhého příchodu Krista a spasení“.

„A bez explicitní eschatologické relevance se podpora židovského národa a podpora Izraele v izraelsko-palestinském konfliktu stává záležitostí okrajového zájmu,“ pokračoval a dodal, že postmilenialismus shromažďuje mladší stoupence zejména kvůli svému důrazu na sociální spravedlnost a zlepšení stavu lidstva prostřednictvím sociálního aktivismu.

Bumin tvrdil, že postmilenialismus „rezonuje s mladými lidmi a v současném politickém prostředí ve Spojených státech se shoduje spíše s propalestinským než proizraelským názorem“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 2. června 2024 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář