Prezidentka a viceprezidentka Metodistické konference odsoudily střelbu na protestující v Gaze, po které na Velký pátek zemřelo osmnáct Palestinců a další stovky byly zraněny. Loraine Mellor a Jill Baker vyzvaly obě strany, aby okamžitě ustoupily od akcí, které mohou vést pouze k dalšímu utrpení, a aby se pokusily najít mírové řešení. Mellor a Baker obvinily Izrael ze zločinů proti lidskosti a zabíjení neozbrojených protestujících označily za „nepřijatelné za jakýchkoliv okolností“.
„Izraelská vláda je vázána stejnými standardy mezinárodního práva, jako jakýkoliv jiný národ,“ zdůraznily v prohlášení. Upozornily na zoufalou situaci v Gaze, kde podle OSN kliniky a nemocnice hlásí velký nárůst podvýživy a nedostatku běžně užívaných léků. „Elektřina funguje čtyři hodiny denně a voda v mnoha oblastech Gazy není pitná,“ uvedly.
„Modlíme se za řešení konfliktu v regionu, za konec okupace a spravedlivé řešení pro palestinské uprchlíky,“ prohlásily. „Vyzýváme izraelskou vládu, palestinskou samosprávu a všechny regionální a mezinárodní mocnosti, aby udělaly vše, co jej možné, zabránily dalšímu pokračování konfliktů a krveprolití, poskytly humanitární pomoc a oživily zastavenou rekonstrukci Gazy,“ uvedly Mellor a Baker.
Katolická agentura CAFOD se rovněž postavila proti izraelské blokádě. „Hrůza této tragéde podtrhuje, jak je politický proces spolu s ekonomikou paralyzován, životní podmínky Palestinců se zhoršují a zanechávají komunity v prohlubujícím se zoufalství a frustraci,“ upozornil ředitel Neil Thorns. Blokáda Gazy má podle něj zničující efekt – omezuje pohyb lidí, jejich přístup ke zdravotní péči a do obchodů, zanechává většinu populace závislou na humanitární pomoc. Nejvíce trpí staří lidé, postižení, ženy a děti. Thorns uvedl, že by měl být obnoven izraelsko-palestinský mírový proces, který všem zajistí spravedlnost a rovné zacházení.
Generální tajemník OSN Antonio Guterres a šéfka evropské diplomacie Federica Mogherini usilují o nezávislé vyšetření krveprolití z Velkého pátku. Izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman však odmítl kritiku s tím, že opatření bylo k ochraně hranic nezbytné a vojáci na hranici s Gazou si zaslouží medaili. „Pokud jde o vyšetřovací komisi – žádná nebude,“ řekl izraelskému rádiu.
Autor: -kg- Zdroj: Christian Today Foto: Wikimedia Commons, ilustrační
3 Komentáře
Peter
Je smutné, že antisemitizmus (ak chcete antisionizmus) je medzi niektorými kresťanskými denomináciami opäť v móde.
A kde sú protesty proti prenasledovaniu kresťanov v islamských krajinách, Číne, Severnej Kórei, Indii? Kde sú transparenty o tom, že napríklad Severná Kórea pácha „holokaust“ na kresťanoch?
Petr Adamec
Peter,
myslíš si, že úplně cokoli udělá Izraelská armáda je automaticky ospravedlnitelné a správně, prostě proto, že jde o izraelskou armádu? A kritika je smutný projev antisemitizmu a antisionizmu?
Petr Adamec
Tomáš Polívka
No jasně, vyzývat může kde kdo. Problém je, že palestinská samospráva nechce nic rekonstruovat. Oni potřebují, aby tekla krev a aby z toho mohli těžit aspoň politicky… A izraelská armáda samozřejmě není svatá, ale co dělat, když pár tisíc lidí útočí na jejich bariéru a všichni pochopitelně jsou civilisté (Hammás ještě uniformy nezavedl)… Metodisté nejsou antisemité – spíše idealisté.