Truchlící rodiny v Ugandě pohřbívají studenty zabité při masakru na střední škole Mpondwe Lhubiriha, která leží nedaleko hranic s Demokratickou republikou Kongo. Dvacet jedna mrtvých bylo uloženo k poslednímu odpočinku při církevních obřadech.
Podle zprávy BBC News zinscenovala povstalecká skupina ADF-NALU (Spojenecké demokratické síly – Národní armáda pro osvobození Ugandy) hrůzné zabíjení v době, kdy děti zpívaly večerní modlitby. Jedna ze svědkyň řekla BBC, že před útokem islamistů slyšela žáky zpívat gospelové písně.
SOUVISEJÍCÍ – Náboženská svoboda je ohrožena ve třetině zemí světa, uvádí zpráva charity
Při útoku zemřelo 38 studentů, jeden člen školní ochranky a tři další osoby, šest žáků bylo uneseno.
Zpravodajský portál Premier informuje, že islamisté vnikli do internátu a začali zapalovat ubytovny. Někteří žáci zahynuli při požáru, další byli zabiti údery mačetou.
Podle katolické charitativní organizace Aid to the Church in Need, která se zabývá pronásledováním, k incidentu došlo několik týdnů poté, co biskupové varovali, že se útoky militantů ve střední Africe vymykají kontrole. Provinční biskupské shromáždění v Bukavu v Demokratické republice Kongo podle nich vydalo toto varování na konci května a upozornilo na utrpení způsobené extremistickými skupinami.
Biskupové uvedli: „Pastorační činnost je narušována činností ADF-NALU a dalších ozbrojených skupin, které krutě masakrují pokojné občany, a to i v blízkosti pozic bezpečnostních sil, které je mají chránit.“
Prohlášení upozornilo na zhoršující se bezpečnostní situaci v regionu – kvůli níž se téměř čtvrt milionu lidí ocitlo ve vysídleneckých táborech – a vyzvalo vládu, aby ji řešila.
„Výsledkem je bezprecedentní humanitární krize – hladomor, nemoci, smrt,“ uvedli biskupové. Podle biskupů se ozbrojené milice zmocnily klíčových území a využívají cenné zdroje. Postižené oblasti jsou bohaté na přírodní zdroje, které jsou potřebné při výrobě mobilních telefonů, elektromobilů a dalších elektronických zařízení.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 3. července 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační
1 Komentář
Petr Kartouz
I za takovéto zprávy děkuji. Uvědomuji si, že jsme hluboce rasističtí, i když tím nemyslím boj proti pseudorasismu, který uměle vytvářejí dnešní levicové nadnárodní elity, aby ponižovaly domorodé obyvatelstvo EU a USA a rozředily soudržnost obyvatel národních států. Je vidět, že pokud se to ale týká černochů někde ve vzdálené zemi, málokdo se ozve. Pokud by šlo o Ukrajince nebo Romy (i když ti se dostávají na druhé místo v štědré dotovanosti) nebo o migranty, byl by na ČT24 online speciál. Zde jde navíc o naše bratry v Kristu a mělo by nás to nenechat chladnými. I když často nevíme, jak pomoct, naše ústa by neměla mlčet před Bohem.