K džihádistickému útoku, který v noci z pátku na sobotu způsobil smrt nejméně 160 lidí ve vesnici Solhan, se zatím nikdo nepřihlásil. Mons. Laurent Dabirè uvádí svědectví jednoho z přeživších: teroristé přišli za úsvitu a stříleli do obyvatel. V šokované zemi byly vyhlášeny tři dny smutku. Papež František vyzývá k modlitbě za mír v Africe.
SOUVISEJÍCÍ – Po útoku extrémistů zemřelo v Burkina Faso nejméně 58 lidí
Počet mrtvých při pátečním útoku džihádistů ve vesnici Solhan na severovýchodě Burkina Faso vzrostl na nejméně 160, včetně 20 dětí. Jde o nejkrvavější masakr od začátku džihádistických útoků v roce 2015. Za oběti se v neděli modlil také papež František. V zemi byl vyhlášen státní smutek a biskupská konference vyzvala farnosti, aby se na závěr oslav Božího těla pomodlily zemřelé.
Příběh přeživšího
Svědectví o dramatických událostech podal přímý svědek, který se skryl v nedaleké farnosti Sebba. Pro francouzskou redakci Vatikánského rozhlasu tlumočil jeho příběh mons. Laurent Dabirè, biskup z Dori – diecéze, kde se vesnice Solhan nachází – a předseda biskupské konference Burkiny Faso a Nigeru. „Za úsvitu, kolem šesté hodiny ranní, vtrhli do vesnice ozbrojení muži. Nejprve stříleli do vzduchu, pak šli dům od domu, protože lidé ještě spali,“ vyprávěl místní biskup. „Došlo ke skutečným popravám,“ a pak útočníci vypálili tržiště, domy, obchody, auta, nákladní vozy a všechny ostatní dopravní prostředky, které byly na volném prostranství.
Zděšení a bezmoc
„Tento masakr vyvolává velké zděšení,“ poznamenal biskup. A také „pocit bezmoci“. „Rádi bychom něco udělali, ale co?“ ptá se. „Čelíme neviditelnému, neznámému a po zuby ozbrojenému nepříteli“, a samozřejmě tématem je také riziko odvety. V tomto smyslu byla papežova slova při modlitbě Anděl Páně útěchou. „Nesmíme ztratit víru v život, musíme si uchovat víru v naději, zůstat jednotní, abychom čelili násilí, které se na nás valí. Musíme hledat všechna řešení, včetně dialogu. To je podle mě jediná cesta, jak z tohoto kruhu násilí jednou vyjít,“ dodal.
Jedna z nejchudších oblastí na světě
„Země je v šoku,“ potvrdily agentuře Fides zdroje z apoštolské nunciatury v zemi. „V tuto chvíli jsou zprávy stále kusé, neznáme přesný počet obětí. Hovoří se o 160 mrtvých, ale může jich být i více. Nevíme ani to, která skupina masakr spáchala. Sever Burkiny Faso, stejně jako velká část Mali a západ Nigeru, patří k nejchudším venkovským oblastem na světě a je živnou půdou mnoha džihádistických skupin napojených na Al-Káidu nebo Islámský stát. K armádě, která je málo početná a špatně vyzbrojená, se často přidávají domobrany. Ve stejné oblasti zemřelo 4. června dalších 14 lidí, zatímco 17. a 28. května bylo při dvou útocích na vesnici a hlídku na severovýchodě země zabito 15 civilistů a jeden voják.
Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 9. června 2021 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.