Maďarsko hraje důležitou roli při pomoci pronásledovaným křesťanům po celém světě a poskytuje velké částky na jejich podporu.
Uprostřed nedostatečné reakce mezinárodního společenství na pokračující pronásledování křesťanů na Blízkém východě utrácí Maďarsko v regionu miliony dolarů na pomoc při obnově kostelů a křesťanských komunit.
Od roku 2017 věnovalo nejméně 40 milionů dolarů na pomoc pronásledovaným křesťanům. Tuto informaci řekl televizi Fox News maďarský ministr zahraničních věcí a obchodu Péter Szijjártó.
.
„Dáváme peníze přímo církvím a církevním komunitám. V Libanonu jsme například přestavěli 33 zničených křesťanských kostelů, “uvedl Szijjártó.
Maďarsko také obnovilo města a školy pro křesťanská společenství na Blízkém východě. Podle katolické zpravodajské služby byly maďarské fondy použity na obnovu 1000 domů na Ninivských pláních v Iráku.
V Evropě na druhé straně přetrvává kritika Viktora Orbána. Týká se hlavně oblasti svobody slova a zneužívání vládní moci vůči opozici.
Publicista a mezinárodněpolitický analytik James Kirchick v komentáři pro server Washington Post řekl, že maďarský premiér Viktor Orbán je pozoruhodně otevřený ohledně svých záměrů a za vzory pro svou zemi označuje Čínu, Rusko a Turecko.
Szijjártó k obraně národních a náboženských hodnot v rozhovoru pro Fox News řekl: „Pokud národ není hrdý na svou národní identitu, nebo pokud se nelpí na své historickém, kulturním a náboženském dědictví, pak nebude ta země nebo národ silný, protože ztratí svou kotvu,“ dodal.
„V globální politice je ignorována skutečnost, že křesťané jsou pronásledováni,“ řekl podle CNS Szijjártó loni v září. Uvedl, že maďarská vláda bojuje proti vnímání, že „křesťanofobie“ bude přijatelnou formou diskriminace, tvrdí Christian Post.
Szijjártó dodal, že zatímco muslimští vůdci nadšeně mluví o situaci svých lidí, kteří byli pronásledováni, křesťané se vyhýbají zdůraznění svého pronásledování.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 12. března 2020 Foto: WIkimedia Commons – ilustrační