Velehrad (Uherskohradišťsko) – Poutní místo Velehrad na Uherskohradišťsku přivítá v sobotu 23. listopadu potřetí literární pouť. Její program bude věnován památce katolického kněze, básníka a prozaika Jakuba Demla. Součástí pouti bude mše, po níž se uskuteční seminární program, uvedl dnes v tiskové zprávě koordinátor kulturních akcí ve Velehradě Petr Slinták.
Program začne ve 13:30 komentovanými prohlídkami výstavních expozic ve Velehradském domě svatého Cyrila a Metoděje. Od 15:00 bude následovat komorní bohoslužba v kapli Stojanova gymnázia, na kterou o hodinu později naváže seminární program v barokním Zimním sále. Hlavním tématem literární pouti bude podle Slintáka odkaz Demlova života a díla.
Besedy by se měli zúčastnit bohemistka a editorka Demlovy korespondence Daniela Iwashita, básníkova praneteř a autorka vzpomínek na něj Marta Milotová a německý slavista Alexander Wöll, který je autorem akademické knižní monografie o Jakubu Demlovi. „Hosté představí některé publikace, fotografie a dokumenty, které se vážou k básníkově osobnosti,“ uvedl Slinták.
Jakub Deml se narodil v létě 1878 v Tasově na Vysočině. Po absolvování katolického semináře byl v roce 1902 vysvěcen na kněze. Pro své názory a způsob života však byl po několika letech duchovní služby předčasně penzionován. Soupis Demlových děl obsahuje přes 130 položek, k nejznámějším patří knihy Moji přátelé a Zapomenuté světlo. Podstatnou část Demlova literárního odkazu tvoří také sborníky Šlépěje, které vydával v letech 1917 až 1941 a do kterých zařazoval básně, prózy, eseje i svou korespondenci. Po druhé světové válce byl Deml obžalován z kolaborace s nacisty kvůli svým antisemitským výrokům. Nakonec byl ale obvinění zproštěn. Zemřel v roce 1961.
Velehradská literární pouť je zčásti inspirována odkazem katolického básníka Karla Vysloužila, zakladatele poutí píšících křesťanů, které se konávaly na Svatém Hostýně na Kroměřížsku. V říjnu 2016 se ve Velehradě uskutečnila vzpomínková beseda věnovaná tomuto křesťanskému literátovi. I na základě pozitivního ohlasu akce vyvstala podle Slintáka myšlenka uspořádání dalšího literárně zaměřeného setkání. První ročník literární pouti pořadatelé předloni věnovali odkazu básníka a překladatele Jana Zahradníčka. Loni pouť připomněla básníka, dramatika a překladatele Václava Renče.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 18. listopadu 2019 Foto: Wikipedie – Jakub Deml