Vatikán – Lidskou důstojnost porušuje podle katolické církve náhradní mateřství, eutanázie, potraty a také války, chudoba či obchodování s lidmi. Stojí to v novém církevním dokumentu schváleném papežem Františkem, o kterém dnes informovala vatikánská média. Lidskou důstojnost podle Vatikánu může v některých případech narušit i změna pohlaví.
V dokumentu Dignitas infinita, který vypracovaly vatikánské úřady a na konci března schválil papež František, je výčet činů, jež podle katolické církve vážně porušují lidskou důstojnost. V seznamu jsou například války, chudoba či obchodování s lidmi. Mezi novými formami porušení důstojnosti Vatikán zmiňuje i kybernetické násilí. Výčet také zmiňuje utrpení migrantů, násilí na ženách, diskriminaci postižených či sexuální zneužívání.
SOUVISEJÍCÍ – Papež František: Kardinálové mě v roce 2005 „využili“ k tomu, aby zablokovali zvolení Benedikta XVI.
V dokumentu Vatikán zopakoval své odmítání potratů, eutanázie či asistované sebevraždy. Vatikán také odmítá náhradní mateřství, protože v jeho rámci se dítě stává „pouhým zbožím“. To podle církve poškozuje důstojnost matky i jejího dítěte. Text připomíná dřívější výrok papeže Františka, který vyzval k tomu, aby náhradní mateřství zakázaly všechny země na světě.
Vatikán také odmítá takzvané genderové teorie, k čemuž se nedávno vyjádřil i papež František. Kritické studie zaměřené na to, jaké chování společnost očekává od mužů a žen, vedou podle něj ke zploštění a zániku rozdílu mezi ženami a muži. Minulý měsíc František prohlásil, že je naopak dobré, aby mezi muži a ženami panovalo plodné napětí. „Smazat rozdíly znamená smazat lidskost,“ řekl papež. Katolická církve zároveň odsuzuje diskriminaci kvůli sexuální orientaci, uvádějí vatikánská média. Šéf vatikánského úřadu pro doktrínu a blízký papežův spolupracovník kardinál Víctor Manuel Fernández novinářům potvrdil, že katolická církve je proti kriminální perzekuci lidí kvůli jejich orientaci.
V řadě případů Vatikán odmítá i změnu pohlaví, která podle dokumentu může narušit „jedinečnou důstojnost, kterou osoba dostala od svého početí“. Církve je kritická k takzvané genderové fluiditě, což znamená, že se člověk neidentifikuje vyhraněně jako muž či žena. Nevylučuje však lékařské zákroky v případě „anomálií pohlavních orgánů“, jež jsou viditelné při narození či při pozdějším vývoji. Takové zákroky totiž nepovažuje za změny pohlaví, stojí v dokumentu.
Vatikán upozorňuje, že výčet není úplný. Podle církve existuje lidská přirozenost, která nepodléhá kulturní změně, jež je základem lidské důstojnosti, kterou chce Vatikán skrze nový dokument chránit.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 8. dubna 2024 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační