Vydání časopisu Assemblies of God Heritage z roku 2010 obsahuje článek, nad kterým někdo zvedne obočí – příběh Johna McConnella, letničního zakladatele Dne Země. McConnellovi rodiče byli zakládajícími členy Assemblies of God a jeho dědeček se hlásil k slavnému letničnímu probuzení na Azusa Street v Los Angeles.
McConnell stanovil první vládou uznaný Den Země na 21. března 1970. Organizace spojených národů tento svátek přijala v následujícím roce a od roku 1971 slavila Den Země při březnové rovnodennosti.
SOUVISEJÍCÍ – Křesťanství roste pomaleji než islám, letniční jsou nejrychleji rostoucí denominaci
Tento původní Den Země byl však rychle zastíněn druhým Dnem Země (slaveným 22. dubna). Zakladatelem dubnového termínu byl americký senátor Gaylord Nelson.
Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
Podle McConnella se na něj na konferenci Organizace spojených národů obrátil zástupce Nelsona a požádal McConnella, aby změnil původní Den Země na 22. dubna. McConnell odmítl, protože se domníval, že oslava by měla souviset s přírodní událostí. Kromě toho McConnell zamýšlel Den Země jako nestranickou událost, která by spojila lidi z různých prostředí a podpořila mír. Naproti tomu Nelsonovým záměrem byl politický protest proti znečištění – Den Země považoval za prostředek, jak přinést problematiku životního prostředí do národní agendy masových protestů.
McConnell uvádí, že Nelson „ukradl“ název Den Země a použil jej pro svou vlastní osobní politickou agendu. McConnell tvrdil, že zachovávání 22. dubna je příliš zpolitizované a byl přesvědčen, že tento den by se měl slavit o březnové rovnodennosti. Je příznačné, že na Den Země pohlíží jako na příležitost pro křesťany „ukázat sílu modlitby, platnost své lásky k bližnímu a svůj praktický zájem o život a lidi na Zemi“. McConnellovo volání není po uctívání Země, ale po zodpovědném správcovství (které raději nazývá poručnictví) země.
McConnell také stál v čele dvou národně uznávaných mírových hnutí: Hvězda naděje (1957) a Minuta pro mír (1963). Působil také jako vedoucí organizace Jídlo pro miliony (1961-1963), která krmila hladovějící lidi.
McConnell vděčí svému letničnímu původu za svůj zájem o mír, spravedlnost a péči o Zemi. Napsal: „Kdyby v mém životě nebyla žádná křesťanská zkušenost, nebyl by Den Země – nebo bych ho alespoň neinicioval.“
V rozhovoru v roce 2009 McConnell prohlásil: „Rozhodně stále věřím tomu, co můj otec učil a kázal.“ Jeho otec J. S. McConnell byl pastorem a evangelistou Assemblies of God v letech 1914 až 1928. Podle McConnella jeho otec nade vše zdůrazňoval Ježíšovo učení.
McConnellův příběh nabízí letničním křesťanům poutavý příklad z jejich vlastní historie, jak lze milovat Ježíše a zároveň se starat se o stvoření; tyto dva postoje se vzájemně nevylučují.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor příspěvku: Darrin J. Rodgers Zdroj textu Datum: 25. dubna 2022 Foto: AG
1 Komentář
Josef Bong
tady je jeden zakladatel:
https://en.wikipedia.org/wiki/Ira_Einhorn