Ermelo (Nizozemsko) – Kvůli své víře bylo od listopadu 2016 do října 2017 po celém světě zabito 3066 křesťanů. Uvádí to nevládní křesťanská organizace Open Doors, která zveřejnila svůj každoroční seznam 50 zemí, kde jsou křesťané nejvíce utlačováni. Počet osob zabitých během sledovaného období je výrazně vyšší než loňských 1207, zpráva z ledna 2016 však evidovala přes 7000 obětí perzekuce.
Na vrcholu žebříčku skončila už pošestnácté v řadě Severní Korea, jejíž křesťanská menšina čítá údajně 300.000 věřících. Ještě řádově menší komunita křesťanů žije v zemích na dalších dvou místech, Afghánistánu a Somálsku. V Súdánu, Pákistánu a Eritreji se ale vyznavači křesťanství počítají na miliony. Mezi 11 států s „extrémní“ úrovní perzekuce se dostala také Indie s takřka 64 miliony křesťany, kde podle dokumentu působí radikální hinduistické skupiny „rozhodnuté očistit národ od islámu i křesťanství“.
Reklama
Největším motorem perzekuce křesťanů je nicméně podle Open Doors radikální islám, který se navíc šíří. Na vzestupu je podle nové zprávy také „náboženský nacionalismus“, tedy tendence vlád v zemích s jiným většinovým náboženstvím marginalizovat křesťanství ve snaze upevnit svoji moc. Tento jev pozorovali autoři zprávy v Indii, Nepálu, Barmě a Srí Lance.
S vysokou mírou útlaku se podle Open Doors potýká 215 milionů křesťanů, 1252 z nich se stalo ve sledovaném období oběťmi únosu, 1020 oběťmi sexuálního násilí. Ze 1329 poklesl za poslední rok na 793 počet kostelů, které se staly terčem útoku.
Loňský výrazný pokles počtu křesťanů, kteří za své náboženské přesvědčení zaplatili životem, vysvětluje letošní zpráva tehdejší nižší aktivitou teroristické skupiny Boko Haram v Nigérii. „Avšak atentáty se v této zemi vrátily společně s vlnou útoků ze strany dobře vyzbrojených Fulbů (pastevecké etnikum v Nigérii) proti křesťanům v centrální části území,“ konstatuje Open Doors.
Organizace si rovněž všímá údajně sílící perzekuce křesťanů ve Střední Asii, kde nastává jakési obrození islámu. To se týká Uzbekistánu, Tádžikistánu, Kazachstánu nebo Ázerbájdžánu, který se na seznamu monitorovaných zemí objevil poprvé, a to na 45. pozici.
Autor: ČTK Foto: Sarah Bessey