Severní Korea má podle Global Slavery Index 2018 největší počet lidských otroků na světě. Podle aktuálních informací je v KLDR drženo v novodobém otroctví více než 2,6 milionu lidí. Jeden z deseti Severokorejců je nucen pracovat v otrockých podmínkách.
Žebříček Global Slavery Index zveřejnila organizace Walk Free Foundation, která se zabývá statistikami a výzkumem v souvislosti s novodobým otroctvím. „Jak zjistila Organizace spojených národů, porušování lidských práv v Severní Koreji není pouhým excesem státu, ale nezbytnou součástí tamějšího politického systému,“ uvádí se ve zprávě. KLDR vede také v perzekuci křesťanů a omezování náboženských svobod.
Na druhé příčce ve výskytu moderního otroctví se umístila Eritrea, popsaná jako „represivní režim, který zneužívá systém branné povinnosti a nutí obyvatele desítky let k nucené práci“. V první desítce se objevilo ještě Burundi, Středoafrická republika, Afghánistán, Mauretánie, Jižní Súdán, Pákistán, Kambodža a Írán.
Analýza ukázala, že ačkoliv je většina těchto národů poznamenána konfliktem, Severní Korea, Eritrea a Burundi vyčnívají, protože je zde otroctví způsobováno převážně státem.
Zpráva také ukázala, že v některých ohledech došlo k pozitivnímu posunu, protože mnoho světových vlád přijímá zákony zaměřené proti globálnímu otroctví. „Ochranné prostředky jsou posilovány, zlepšuje se přístup ke spravedlnosti v některých zemích,“ uvádí analýza. „V každé zemi je ale obrovská propast mezi odhadovanou velikostí moderního otroctví a malým počtem identifikovaných obětí. To ukazuje, že snahy, které existují na papíře, nejsou efektivně implementovány,“ vysvětluje.
Podle nových informací v roce 2016 žilo v moderním otroctví po celém světě 40,3 milionu lidí. Více než 70 procent tvořily ženy a dívky, které musí pracovat proti své vůli nebo jsou nuceny k nedobrovolným sňatkům. „V posledních pěti letech se 89 milionů lidi setkalo s nějakou formou moderního otroctví, ať už na pár dní, nebo na celých pět let,“ upozorňuje zpráva.
Organizace Walk Free Foundation vyzývá vlády a firmy, aby při interakcích s represivními režimy kladly důraz na lidská práva a podpořily sankce OSN vůči Severní Koreji. „Firmy a vlády, které nadále obchodují s vysoce represivními režimy, například se Severní Koreou a Eritreou, se podílejí na zachovávání nucené práce,“ uvádějí autoři zprávy.
Autoři také varují, že v budoucnosti hrozí krize související s Rohingyi, kteří loni utekli před genocidouv Myanmaru. „Mezinárodní komunita vůbec neřeší obrovská rizika spojená s přemístěním stovek tisíc Rohingyů do dočasných táborů v Bangladéši. Tam vzniká další skupina velice vykořisťovaných a zneužívaných lidí,“ zdůrazňují.
Překlad: Kristýna Gillíková Zdroj: The Christian Post Foto: Pixabay