Lidskoprávní organizace Christian Solidarity Worldwide (CSW) spustila kampaň, v které žádá firmu Marks&Spencer, aby ujistila zákazníky, že při výrobě oblečení nevyužívá práce Ungerů zavřených v pracovních táborech.
Marks&Spencer je jednou z módních značek, které lidskoprávní organizace nedávno obvinily z prodávání výrobků „poskvrněných ujgurskou nucenou prací“. Mezi další patří Calvin Klein, Zara, Adidas, Gap, H&M, Muji, Polo Ralph Lauren a Tommy Hilfiger.
Situace pronásledovaných ujgurských muslimů se v poslední době dostala do mediální pozornosti v souvislosti s čínskými tábory na převýchovu. Portál Christian Today píše o záběrech z dronů, kde je vidět, jak spoutaní ujgurští muži se zavázanýma očima nastupují do vlaku.
Odhaduje se, že v současné době se více než milion Ujgurů nachází v převýchovných táborech v autonomní oblasti Sin-ťiang. Britští poslanci obvinili Čínu ze „systematického programu etnických čistek“.
CSW uvedla, že Ujgurové z pracovních táborů jsou posílání do továren na oděvy, kde se vyrábí zboží pro západní značky. CSW ve svém stanovisku cituje svědectví kazašské ženy, která byla poslána z internačního tábora na nucené práce do továrny na oděvy.
Křesťanská organizace naléhá na Marks&Spencer, aby přerušila vztahy s továrnami, které zneužívají dělníky na nucené práce. Firma Marks&Spencer zatím na obvinění nereagovala.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 26. října 2020 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační