Kresba Petra Ginze doputuje po návštěvě kosmu do Terezína

TEREZÍN – Americký astronaut Andrew Feustel se v rámci svého turné pro českou veřejnost zastaví v pondělí 8. dubna v Terezíně a předá zde řediteli Památníku Terezín kresbu Měsíční krajina, kterou vytvořil v roce 1942 v terezínském ghettu židovský chlapec Petr Ginz.

Feustel vzal Ginzův obrázek s sebou v březnu loňského roku na palubě Mezinárodní vesmírné stanice do kosmu. Andrew Feustel přiletí do České republiky 4. dubna na pozvání Akademie věd ČR. Cílem jeho několikadenního pobytu budou setkání se studenty českých škol a besedy s veřejností v řadě měst. Na cestě ho doprovází jeho žena Indira. Maminka Indiry Feustelové pochází ze Znojma a zde je také třeba hledat příčinu Feustelova zájmu o Českou republiku, o její dějiny a kulturu. Je známo, že už dříve vzal do vesmíru Nerudovy Písně kosmické a dětskou postavičku oblíbeného Krtečka českého výtvarníka Zdeňka Milera.

Ve svém nabitém programu si Andrew Feustel najde prostor také na návštěvu Terezína, kam přijede 8. dubna, aby se osobně seznámil s místem, kde obrázek Měsíční krajina před 77 lety vznikl a aby jeho kopii, která s ním absolvovala let do kosmu, předal Památníku Terezín. Ředitel Památníku Jan Roubínek k návštěvě říká: „Bude pro mne a mé kolegy obrovskou ctí pana Feustela s chotí v Terezíně přivítat. Paní Indiru, jejíž předci byli do terezínského ghetta v době války nedobrovolně zavlečeni, pro její vřelý a rodinný vztah k České republice, a Andrewa, jemuž se podařilo spojit uměleckou vzpomínku na holocaust se svojí skvělou profesí a tím motivovat mladé talentované lidi k zájmu nejen o vědu, ale i o historii a umění“.

Po předání obrázku proběhne tisková konference v předsálí kina Muzea ghetta, na níž kromě manželů Feustelových a ředitele Památníku Terezín vystoupí také předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová. Následovat bude prohlídka vybraných expozic Památníku Terezín.

V terezínském ghettu existovala mezi jeho obyvateli velmi rozmanitá a bohatá tvůrčí činnost. Jedním z jejích projevů bylo vydávání dětských časopisů (v jednom či několika málo exemplářích), do nichž jejich autoři, deseti až patnáctiletí „redaktoři“, ukládali své sny a prožitky, které jinde nemohli vyprávět. Časopis Vedem byl týdeníkem, který během druhé světové války potají psali a vydávali židovští chlapci v tzv. chlapeckém domově či heimu s označením L417. V této budově je od počátku devadesátých let minulého století Muzeum ghetta a symbolicky právě zde dojde k předání Ginzovy kresby.

Petr Ginz (1928 – 1944), zakladatel a redaktor Vedem byl duší umělecké činnosti mládeže ve zmiňovaném heimu. Zajímal se o literaturu, historii, malířství, zeměpis, filozofii, ale také o technické obory, a snil o návštěvě kosmu. Tento jeho sen se mu pokoušel svým způsobem splnit již v roce 2003 izraelský kosmonaut Illan Ramon. Jeho raketoplán však bohužel při návratu na Zem shořel. Petr Ginz byl na podzim roku 1944 z Terezína deportován do vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau, kde byl 28. září téhož roku zavražděn.

 

Zdroj: Ztis.cz  Foto: CC Search – Andrew Feustel, americký geofyzik a astronaut NASA, s chotí při návštěvě Akademie věd České republiky. (2011)

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář