Priština – Kosovská vláda dnes uvedla, že uzavřela zhruba dvacetiletý spor, který se týkal pravoslavného kláštera Visoki Dečani. Vláda přiznala klášteru vlastnictví okolních pozemků. To by podle premiéra Albina Kurtiho mělo usnadnit vstup jeho země do Rady Evropy, píše agentura AFP.
Svým rozhodnutím přiznat klášteru vlastnictví zhruba 24 hektarů pozemků v okolí pravoslavného areálu kosovská vláda naplnila rozsudek ústavního soudu z roku 2016. Podle premiéra Kurtiho se jednalo o bolestný krok, který však zemi otevírá cestu do Rady Evropy. Bez naplnění rozsudku by se Kosovo nemohlo stát členem této mezinárodní organizace, jejímž cílem je podpora demokracie a právnímu státu.
SOUVISEJÍCÍ – Vučić poděkoval papeži za to, že Vatikán nadále neuznává Kosovo
Klášter, který je významnou památkou srbské pravoslavné církve, dostal pozemky od srbských úřadů v 90. letech minulého století, tedy před tím, než Kosovo vyhlásilo nezávislost. To se však nelíbilo části místních obyvatel, kteří se po vyhlášení kosovské nezávislosti snažili transakci zneplatnit u soudu. V roce 2016 však kosovský ústavní soud rozhodl, že převod majetku na klášter platí. Předání majetku bylo pro kosovskou vládu ožehavou otázkou kvůli vztahům mezi klášterem a srbskou pravoslavnou církví.
Rozhodnutí přivítali zahraniční diplomaté. Americký zvláštní vyslanec pro západní Balkán Gabriel Escobar uvedl, že předání pozemků je „obtížnou, ale nutnou etapou“. „Je to dobrý den pro právní stát v Kosovu,“ uvedlvelvyslanec EU v Kosovu a český diplomat Tomáš Szunyog. Podle něj je respekt k vládě práva a soudní nezávislosti nezbytnou podmínkou na cestě Kosova k EU.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 13. března 2024 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační