Presbyteriánská církev v Americe (PCA) na svém středečním výročním shromáždění odhlasovala vystoupení z Národního sdružení evangelikálů (NAE), v němž je součástí od založení denominace v roce 1973. Ve Spojených státech je také liberálnější presbyteriánská denominace známá pod zkratkou PC USA.
Presbyteriáni, kteří hlasovali pro odchod, se odvolávali na rostoucí politický vliv NAE, který byl někdy v rozporu s konzervativnějšími presbyteriánskými sbory. Delegáti zmiňovali mimo jiné prosazování politiky NAE v otázkách změny klimatu, imigrace, trestu smrti a covidu-19.
Naopak členové, kteří chtěli zůstat v NAE, tvrdili, že obě skupiny spojuje historické pouto a že v kultuře, která je vůči křesťanství stále nepřátelštější, musí sbory napříč denominacemi spolupracovat. Pro odchod hlasovalo přibližně 60 procent delegátů proti 40.
Podle Christianity Today NAE zastupuje 39 amerických denominací stejně jako neziskové organizace, školy a nezávislé sbory. Organizace byla založena v roce 1942 jako reakce na vznik Národní rady církví. Při zastupování evangelikálů v různých oblastech vydává prohlášení k politickým otázkám, podává spisy k Nejvyššímu soudu v případech souvisejících s církvemi a obecně propojuje evangelikální skupiny ve spolupráci.
Nový předseda Národní asociace evangelikálů Walter Kim doufá, že stmelí hnutí, které se ocitlo v krizi, pastor presbyteriánské církve se stal prvním barevným vedoucím v čele 77 let staré organizace.
Roy Taylor, bývalý a dlouholetý statutární tajemník presbyteriánské církve, se důrazně vyslovil pro setrvání v NAE, kde působil jako předseda představenstva. Proti hlasování podal protest, což nikdy předtím neudělal. Podání protestu je podle CT něco podobného, jako když soudce Nejvyššího soudu vyjadřuje nesouhlas s většinovým názorem a vysvětluje, proč bylo rozhodnutí špatné.
V minulosti denominace zvažovala dvě další opatření k vystoupení z NAE a zamítla je.
Presbyterium, které předložilo tento návrh k vystoupení z NAE, se mimo jiné odvolávalo na to, že NAE prosazuje politická opatření, jako je zákon o spravedlnosti pro všechny, pokus o kompromis v oblasti práv homosexuálů a náboženské svobody. Presbyteriány však po desetiletí dráždí mnoho různých záležitostí, například prohlášení o spolupráci s muslimy a mormony, stejně jako tisková konference, na které byl veřejně pokárán Franklin Graham. V řadě otázek, jako jsou například potraty, si však NAE zachovává politicky konzervativní postoje.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 8. července 2022 Foto: Facebook – NAE