Švýcarsko – Texty k letošnímu Týdnu modliteb za jednotu křesťanů se obsahově inspirují kontemplativním životem ženské monastické komunity v Grandchamp, sídlící ve stejnojmenné nevelké osadě na břehu Neuchâtelského jezera, avšak působící rovněž na jiných místech ve Švýcarsku a Holandsku. V současné době zde zhruba padesátka sester z různých křesťanských církví udržuje věrnost původnímu povolání zakladatelek, tedy modlitbě za smíření mezi křesťany, národy a kulturami.
Související – Týden modliteb za jednotu křesťanů 2021
Společenství v Grandchamp se začalo utvářet ve čtyřicátých letech minulého století z podnětu několika žen z reformovaných církví, mezi nimiž najdeme ženevskou zdravotní sestru (Marguerite de Beaumont) či matku tří dětí, ovdovělou v šestadvaceti letech (Geneviève Micheli), které pořádaly duchovní obnovy, zaměřené na význam ticha a samoty v duchovním životě. Pro vznikající komunitu mělo rozhodující význam několik setkání – mimo jiné s katolickým knězem o. Paulem Couturierem, který patřil mezi průkopníky ekumenismu i Týdne modliteb za jednotu křesťanů, a Rogerem Schützem, budoucím zakladatelem ekumenického společenství z Taizé, jehož pravidla i modlitby grandchampská komunita přijala.
Vatikánský rozhlas hovořil s novicmistrovou komunity v Grandchamp, s. Gesine Rohrbachovou, která se nejprve zamyslela nad tím, jaký význam měla pro její společenství práce na podkladech k ekumenickému týdnu modliteb.
“Ptaly jsme se samy sebe, co toto pozvání znamená a poté jsme dlouze v komunitě přemýšlely, jaké modlitební texty zvolíme a na co položíme důraz. Chtěly jsme zprostředkovat něco z monastického života, který se odehrává v skrytu a jehož středem je modlitba. Vyznačuje se tím, že vlastně všechno plyne z modlitby. Nakonec jsme vše pojaly jako cestu, která vychází z nitra směrem navenek. Výsledkem je osm modlitebních dní, které to dobře ukazují a kde první den začíná osobním Božím povoláním v našich životech, které zaslechla každá sestra z komunity. Totéž ale platí pro každého křesťana. Každý z nás toto povolání jednou slyšel a stal se součástí společenství, které Bůh utváří. Cesta pak pokračuje do církve, do různých církví, až ke stvoření, jak jsme to v osmi modlitebních dnech popsaly. Biblický text o vinném kmeni a ratolestech (Jan 15,1-17), který je letošním tématem modlitebního týdne, je pro naše společenství velice důležitý. Jedná se totiž o spojení s Kristem, které zakládá společenství mezi námi a nese hojné ovoce. Musíme se tedy soustředit na zůstávání v Bohu, nikoli na ovoce. Setrvání v Bohu ale není samoúčelné, protože přináší ovoce i pro lidi mimo naše společenství a pro celý svět.”
Po zhruba tři desetiletí vedla grandchampskou komunitu matka Minke de Vries, která jako první protestantka, roku 1995, napsala meditace ke křížové cestě v římském Koloseu. Z monastického společenství v Grandchamp postupně povstala celá duchovní rodina, do níž náleží “třetí řád jednoty”, Tiers-Ordre de l´Unité, tedy mužové a ženy, kteří své povolání k jednotě naplňují v rodině, farnosti a na pracovišti, a “služebnice jednoty” (Servantes de l´Unité), ženy, které žijí zasvěceným životem ve světě. Jak vypadá vlastní grandchampské společenství dnes?
“Jsme ekumenicky zaměřené společenství, které tvoří padesát sester. Pocházíme z deseti různých zemí a naším společným jazykem je francouzština. Od samého počátku jsme úzce propojeny s komunitou v Taizé, které vznikala zhruba ve stejné době. Přijaly jsme jejich pravidla a modlitební řád, který dnes již bratři nepoužívají, protože mají zpěvy. Na textech k modlitebnímu týdnu je to přímo patrné, protože z pravidel Taizé citujeme. Jisté je, že s touto komunitou sdílíme ekumenické povolání a to se projevuje jak na zmíněných textech, tak na tom, co děláme.”
Co očekáváte od tohoto modlitebního týdne, anebo jaké osobní přání byste vyslovila v souvislosti s jednotou křesťanů?
“V tomto roce prožíváme toto úsilí o jednotu křesťanů velice zvláštně. Během týdne se uskuteční méně setkání, než to bylo dříve běžné. Vyžaduje se tvořivost, abychom se přesto propojili v modlitbě. Přála bych si, abychom v této výjimečné situaci společně naslouchali tomu, jaká je role nás, křesťanů, v této koronavirové době, vyznačující se strachem a nejistotou. Jaké poselství by skrze nás, své vyslance, chtěl Kristus tlumočit? Doufám, že budeme společně pracovat na tom, abychom našli takovou zvěst, která by dodávala odvahu a naději.”
Uzavírá sestra Gesine Rohrbachová z komunity ve švýcarském Grandchamp, kde žije i jedna Češka, sestra Dana Krupová. Bližší informace o tomto ekumenickém společenství najdete na jeho webu anebo v textech k Týdnu modliteb za jednotu křesťanů, které zveřejnila Česká biskupská konference.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 19. ledna 2021 Foto: Společenství v Grandchamp