Mezinárodní den žen si můžeme v březnu připomínat různými způsoby. My bychom v Adře chtěli s vděčností poděkovat ženám-dobrovolnicím a zároveň připomenout nelehký úděl žen v různých částech světa.
Ženy přitahuje dobrovolnictví ADRA již od roku 2004. Bez ohledu, jestli je ženám 16, 40, 60, či 80+ let, darují svůj volný čas, srdečný zájem, empatii a schopnost naslouchat osamělým, nemocným či jinak znevýhodněným dětem a dospělým. Co jim dobrovolnictví dává? V mladším věku získávají nové životní zkušenosti a rozvíjejí soucit, starší ženy tak dávají smysl svému volnému času.
„K dobrovolnictví jsem se dostala tak, že jsem v rozhlasu ve škole slyšela o SetKavárně a strašně mě to začalo zajímat. Přihlásila jsem se na úvodní školení, proškolila se, vybrala jsem si dobrovolnický program, splnila všechny náležitosti a začala docházet do nemocnice – projektu SetKavárna. Rozhodně toho nelituji. Dalo mi to do života strašně moc. Nejen větší soucit k lidem a porozumění, ale také mi to pomohlo nebát se mluvit, zeptat se a povídat si. Do budoucnosti je to pro mě obrovské plus a jsem strašně vděčná, že můžu být dílkem v tomto celku.“ Jana Lacioková, dobrovolnice v SetKavárně, Dobrovolnické centrum ADRA Havířov
Je úžasné, když týden za týdnem, rok za rokem ochotné ženy bez nároku na odměnu „investují“ do občanské společnosti. Jsme rádi, že také města a obce oceňují dobrovolníky ve svém regionu – jako nyní v březnu v Českých Budějovicích, kde bylo poděkováno těm, kteří darují druhým lidem 1-2 hodiny volného času týdně již více než 10 let!
„Dobrovolnictví není jen jednostranná věc. Není to o tom, že byste neustále “jen“ poskytovaly pomoc a nic nedostávali zpět. Dostáváte totiž neskutečně moc. Pocit, že jste potřební – že pomáháte tam, kde to je potřeba. Pocit štěstí, důvěry, lásky a sebejistoty. I z mých občas šedých dnů se tak stávaly dny růžové a já z každé schůzky odcházela nabitá neskutečnou energií.“ Soňa Kubíková, dobrovolnice u seniorů, Dobrovolnické centrum ADRA České Budějovice
Mezinárodní den žen souvisí také se Světovým dnem vody 22.3. Jak?
Jsou to právě ženy, které jsou silně zasaženy nedostatkem čisté a pitné vody.
V některých oblastech světa musí chodit pro vodu i několik kilometrů, je také problém pěstovat rostliny pro vlastní obživu či chovat zvířata. ADRA proto učí ženy v kurzu chytrého zahradničení, jak pěstovat zeleninu s minimálním množstvím vody.
Bez ohledu na to, zda nedostatek pitné vody vznikl suchem, válkou, poničením infrastruktury přírodní katastrofou – důsledky jsou vždy vážné.
Čistá voda je klíčová pro pití, vaření, zamezení šíření přenosných nemocí a v neposlední řadě pro denní hygienu i důstojnost žen během menstruačního období.
Hloubíme proto studny a desítky metrů hluboké vodní vrty, budujeme rezervoáry na vodu, opravujeme poškozenou infrastrukturu, stavíme hygienická zařízení s možností se umýt.
Ať už se jedná o projekty v Sýrii, Etiopii, Nigeru či na Ukrajině – potřeba dostatku čisté vody je stejná pro nás všechny.
Ještě více jsou ohroženy ženy, které jsou nuceny uprchnout ze své země:
V Peru a Ekvádoru poskytujeme komplexní humanitární pomoc obzvláště zranitelným uprchlickým skupinám: kromě starších osob v seniorském věku, dětí a dospívajících (0-17 let), hendikepovaných osob či nemocných lidí, se jedná také o ženy samoživitelky. Zaměřujeme se zde nejen na zajištění základní humanitární pomoci a zdravotní péče, ale také na pomoc obětem násilí, vykořisťování a obchodování s lidmi.
V Gruzii tvoří 62 % uprchlíků z Ukrajiny ženy. Tato země, ani Moldavsko nemá kapacity postarat se o příchozí. Proto se ADRA ČR rozhodla v Moldavsku i Gruzii zapojit do pomoci.
Téměř 2/3 z celkového počtu 780 milionů negramotných dospělých na světě jsou ženy. Všechny naučit číst a psát nemůžeme, ale alespoň některé ano: v dháckém slumu Čalantika v Bangladéši poskytujeme ženám kurzy gramotnosti, vzděláváme je v oblasti zdraví, hygieny a péče o dítě, nabízíme poradenství, asistenci při řešení každodenních výzev i workshopy v oblasti domácí násilí.
Ženám na celém světě bychom srdečně přáli, aby nemusely trpět nedostatkem jídla, vody, bezpečí, vzdělání, lásky a pozornosti a mohly s „úsměvem vyhlížet další den“ (Př 31,25).
Martina Špinková