Nejméně 14 farností ve státě Kajah opustili kněží, kteří se obávají pronásledování ze strany vojenské junty, která v současnosti kontroluje Myanmar.
Podle katolické charitativní organizace Aid to the Church in Need (ACN) mnoho kněží a členů řeholních řádů doprovázelo své členy „do útočiště v džungli nebo ve vzdálených vesnicích“, zatímco jiní zůstávají „v téměř opuštěných vesnicích“.
Mezi státy nejvíce zasažené konfliktem patří Chin, Kajah a Karen, z nichž všechny mají významnou křesťanskou populaci. Na Štědrý den bylo ve vesnici Mo So ve státě Kajah zabito, upáleno a zmrzačeno více než 35 nevinných civilistů.
SOUVISEJÍCÍ – Kardinál Bo po masakru v Myanmaru: Kdy skončí nelidské barbarství?
Podle Thomase Heine-Gelderna, výkonného prezidenta ACN, bylo Lojkav, hlavní město státu Kajah, jedním z hlavních cílů armády.„Mezi tisíci uprchlíků z okolních oblastí bylo také 300 vnitřně vysídlených lidí, kteří se uchýlili do areálu katedrály. Většina z nich jsou staří lidé, ženy, postižení a děti, které nemají kam jít, ani nemají kam utéct,“ cituje prezidenta ACN portál Premier.
„Byl to rok teroru a utrpení, které narušilo chod této asijské země. Reakce vojenského vedení na masivní demonstrace proti zneužití moci byla nemilosrdná a brutální,“ dodal.
Britský křesťanský zpravodajský portál připomíná, že v únoru to bude přesně rok, co armáda převzala moc poté, co zadržela vítězku voleb Aun Schan SuŤij, prezidenta Win Myinta a další vůdce Národní ligy pro demokracii (NLD), o kterých myanmarská armáda tvrdí, že vyhráli díky podvodu.
ACN hodlá toto výročí oslavit mezinárodním dnem modliteb za „vzpomínku na mrtvé a přímluvu za nevinné civilní obyvatelstvo… bez ohledu na etnickou příslušnost a vyznání“.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 13. února 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační