Klášter Broumov si připomněl 20. výročí nálezu Turínského plátna

Broumov – Klášter Broumov na Náchodsku si v sobotu zvláštním programem připomněl 20. výročí objevení kopie takzvaného Turínského plátna. V Turínském plátně byl podle církve zabalen Kristus, když jej sňali z kříže. Na světě existuje jen asi 40 kopií plátna, broumovský exemplář patří mezi nejzdařilejší. Pochází z roku 1651 a jde o jedinou historickou kopii Turínského plátna severně od Alp. Od roku 2012 je plátno kulturní památkou.

Na speciální prohlídky kláštera zaměřené na Turínské plátno přišlo několik desítek lidí. „Čekali jsme návštěvu vyšší, ale více lidí nepřišlo zřejmě kvůli obavě z horší sjízdnosti do Broumovského výběžku,“ řekla ČTK Kateřina Ostradecká ze Vzdělávacího a kulturního centra Klášter Broumov. Plátno je trvale vystaveno v klášterním refektáři.

Vzácný artefakt našel 17. ledna 1999 současný správce kláštera Přemysl Sochor. Plátno bylo ukryto za štukovým věncem v klášterním kostele svatého Vojtěcha. „Objevili jsme tam složený pruh látky. Nejdříve jsme byli zklamáni, ale k našemu údivu po rozbalení byl vidět otisk lidského těla a zprostřed vypadla latinsky psaná listina. Nebyl pochyb, že jde o veliký objev,“ řekl ČTK Sochor, který kopii Turínského plátna objevil společně s tehdejším správcem kláštera Norbertem Josefem Zemanem.

Rozměry broumovské kopie jsou téměř shodné s italským originálem, který má 4,36 metru na délku a 1,1 metru na šířku. Na plátně je vidět postava o výšce 170 až 180 centimetrů z přední a zadní strany. Z průvodní listiny vyplývá, že plátno daroval v roce 1651 turínský arcibiskup Julius Caesar Bergiria opatu u svatého Mikuláše na Starém Městě pražském, pozdějšímu pražskému arcibiskupovi Matoušovi Ferdinandovi Sobkovi z Bílenberka. Ten plátno za svého života daroval broumovskému klášteru.

Broumovský klášter je pro návštěvníky otevřen denně po celý rok. Nejbližší zvláštní akcí v klášteře budou v sobotu 26. ledna prohlídky Klášterem od sklepa po muzeum. „Návštěvníci uvidí i běžně nepřístupné části kláštera a také expozici Muzea Broumovska, které sídlí přímo v klášteře,“ řekla Ostradecká.

Loni broumovský klášter navštívilo více než 60.000 lidí. Je to srovnatelné s rokem 2017, kdy byl zájem o opravenou památku rekordní. Benediktinský klášter vznikl ve 14. století. Barokní podoba z 18. století je dílem Kiliána Ignáze Dienzenhofera. Klášter je národní kulturní památkou a tvoří dominantu města.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Autor: ČTK  Foto: Wiimedia Commons, Klášter Broumov

Tags:

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář