PRAHA – Po předsedovi SPD a místopředsedovi poslanecké sněmovny Tomiu Okamurovi putuje po několika dnech k příslušným orgánům další trestní oznámení na českého poslance kvůli popírání holocaustu Romů. Týká se tentokrát Okamurova stranického kolegy, který označil Lety u Písku za „neexistující pseudokoncentrák“ a kritizoval v té souvislosti odkup nedalekého vepřína.
Tato Roznerova slova zazněla během neveřejného jednání na prosincovém sjezdu SPD. Nahrávku však získala Česká televize a odvysílala ji ve svém pořadu 168 hodin. Na Miloslava Roznera, který dříve proslul především zlidovělou hláškou o tom, že se „nechce zabrušovat, aby se pak nemusel vybrušovat“, podali nyní trestní oznámení Mladí sociální demokraté a také Martin Uhlíř z občanského hnutí Politika a svědomí. Předseda SPD Tomio Okamura mezitím čelí nejen stíhání za své výroky o táboře v Letech, ale z iniciativy lidovců také hrozbě odvolání z čela poslanecké sněmovny. Za jeho výroky ho ostře zkritizoval také ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán (ANO).
Expert SPD pro rezort kultury a poslanec Miloslav Rozner pronesl podle nahrávky na neveřejném jednání strany tato slova: „Ano, nejsem takový odborník na kulturu jako pan exministr Herman, ale bezesporu bych nikdy nevyhodil z okna půl miliardy za likvidaci fungující firmy kvůli neexistujícímu pseudokoncentráku.“
Reklama
Cenu výkupu prasečí farmy na místě bývalého cikánského tábora v Letech zmiňoval ve své facebookové „omluvě“ i Tomio Okamura, když alespoň uváděl na pravou míru svá slova o tom, že tábor v Letech dokonce ani nebyl oplocený. „Omlouvám se za moje nepřesné vyjádření k oplocení tábora v Letech u Písku – podle historiků oplocení tábora bylo dřevěné, místy laťkovým plotem, v plotě byly sice díry, ale pravda, byl tam, i když ho po většinu historie nikdo nehlídal,“ napsal na svůj Facebook. K tomu však připojil obsáhlý rozhovor s historikem Jiřím Rafajem z Parlamentních listů o tom, že v Letech žádný „skutečný koncentrační tábor“ nebyl. Nepřesnosti, jimiž se tento rozhovor jen hemží, už v minulosti uváděl na pravou míru server holocaust.cz.
Na SPD se nyní soustředí kritika z mnoha stran. Místopředseda KDU–ČSL Jan Bartošek oznámil, že kvůli Okamurovu popírání holocaustu navrhne jeho strana zařadit na příští schůzi sněmovny – která má začít 27.2. – hlasování o odvolání Tomia Okamury z funkce místopředsedy sněmovny.
Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pak napsal Okamurovi otevřený dopis, v němž ho vyzval, aby „zanechal poměřování toho, čí tragédie byla tragičtější, přestal soutěžit o to, kdo byl vyhlazován hůř, a připojil se ke společnému uctění památky těch, kteří za války trpěli nebo zahynuli“. „Nezáleží totiž na tom, zda byl nebo nebyl tábor v Letech oplocen, případně jak obtížné pro vězně bylo tento plot překonat. Ať tak či onak, Lety jsou místem, kde zbytečně, barbarsky a v hrůzných podmínkách umíraly stovky lidí. Pro další z obětí válečné mašinerie se tábor stal zastávkou před továrnami na smrt, kde je čekalo vyhlazení a kde jim nebylo umožněno své životy dožít.“
Zdroj: ztis.cz Foto: Tábor v Letech u Písku – nejprve sběrný a internační, poté koncentrační tábor pro české Romy. Wikimedia Commons