Praha – Kardinál Dominik Duka při svém kázání zamýšlel označení čínská biologická zbraň, když mluvil o koronaviru, jako nadsázku. Uvedl to dnes ve svém otevřeném dopise zaslaném imunologovi Václavu Hořejšímu, který patřil k nejhlasitějším kritikům jeho vyjádření. Duka uvedl, že nekázal primárně o koronaviru, ale o upevnění postoje pomoci, postoje být k dispozici lidem, kteří trpí a jsou sužováni existencionálními obavami či obavou ze smrti. Na jeho slova ve středu ostře reagovala čínská ambasáda v Praze a chtěla, aby je odvolal.
Související – Čína se ohradila proti výrokům Duky o koronaviru
„Pokud jsem o něm (koronaviru) hovořil, bylo využito známé kazatelské figury, kdy kázání je také literárním tvarem. Jde o využití hyperboly, nadsázky, která má burcovat a zvýšit pozornost posluchače,“ uvedl dnes kardinál. „Podobně papež František používá této nadsázky, když například hovoří o ideologii genderu, jako o jaderné katastrofě či o potratu, který nazývá nájemnou vraždou. Posluchači ví, že nejde o právní ani faktické označení jevů. Takováto hyperbola má posluchače mimo jiné přivést i k reflexi a hlubšímu poznání. To bylo i mým cílem,“ napsal dnes.
„Tvrdím, že jsem měl příležitost hovořit s odborníky, kteří o této hypotetické variantě o nechtěném úniku látky možné k výrobě zbraně uvažovali. Jste připraven nést odpovědnost a přinést důkazy, že toto mé eventuální tvrzení nemůže být pravdou?“ táže se řečnicky Duka.
Dodává, že jako člen kardinálského sboru a biskup, který také zachovává kolegialitu, před nedávnem reagoval i na prohlášení federací biskupských konferencí Asie a Austrálie, které „odsoudily postup ČLR, a též liknavost WHO i OSN“. „Mým posláním není šířit fake news a poplašné zprávy, jak se domníváte. Můj otec, voják západní fronty, byl uvězněn za to, že hovořil o náznacích uvěznění a likvidace účastníků zahraničního odboje komunisty. Ano, v té době šířil slovy KSČ fake news. Dnes víme, že mluvil pravdu,“ připomíná kardinál.
Dodává, že v Číně nejsou zcela respektována lidská práva. „Především náboženská a politická svoboda je výrazně omezována. Biskupové a kněží, ale i věřící katolické církve a jiných křesťanských církví, ale i jiných náboženských skupin, jsou vězněni a vystavováni represím v ČLR. Můžeme pozorovat rapidní omezování svobod a nedodržování dohod v Hongkongu,“ uvedl.
Mise Světové zdravotnické organizace (WHO), která v Číně pátrala po původu pandemie nemoci covid-19 způsobované koronavirem, minulý týden uvedla, že se dopodrobna nezabývala otázkou, zda koronavirus nemohl uniknout z laboratoře. Je to podle WHO velmi nepravděpodobné, ale šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus v pátek řekl, že všechny hypotézy ohledně původu onemocnění jsou stále otevřené.
Vědci se domnívají, že virus SARS-CoV-2 způsobující covid-19 se na lidi přenesl od netopýrů nebo jiných zvířat. Nejspíše se to podle nich stalo na jihozápadě Číny. Americký deník The Wall Street Journal minulý týden uvedl, že čínské úřady odmítly poskytnout odborníkům WHO primární data o prvních případech covidu-19, která by WHO pomohla určit, jakým způsobem a kdy se koronavirus poprvé začal v Číně šířit.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 18. února 2021 Foto: Wikimedia Commons – kardinál Duka
1 Komentář
Karel Krejčí
Takové to specifické chápání a nahlížení na původ nebo vznik covidové epidemie prozrazuje hodně o samotném autorovi. Možná více, než si vlastně vůbec uvědomuje nebo připouští. Na druhé straně je však stejně významná a poučná i aféra epidemiologa Prymuli, který nedodržel to, co sám hlásá. Přiznejme si, že jsme ve své neměnné podstatě hříšní a nejen že nejsme schopni naplnit Boží zákony, ale nejsme schopni naplnit ani ty pozemské, které si mnohdy dokonce „šijeme na míru“. Jestli si tedy někdo myslí, že je dokonalejší než Prymula – uvádím to pouze jako příklad – tak v něčem ano a v něčem zase ne. Stejně tak, pokud má někdo představu, že vítěznou cestou je hledat chyby na druhých, pak má o náplň do konce života postaráno.