Katoličtí představitelé se obávají nárůstu pravicového extrémismu v nadcházejících volbách

Tento týden proběhnou volby do Evropského parlamentu, kdy 374 milionů občanů rozhodne na nejbližší období, jakým směrem se bude vyvíjet tento svazek států. Podle průzkumů veřejného mínění by strany krajně pravicové nebo ty, kteří se staví proti silné Evropská unii, mohly získat téměř 30 procent křesel.

Takový výsledek by mohl podle některých skupin katolické sociální spravedlnosti ohrozit pojem „společného dobra“, jedné ze základních hodnot Evropské unie, informuje American Magazine.

Ačkoliv má parlament omezené pravomoci, ponechává zahraniční politiku a daňové otázky na jednotlivých členech, přesto jsou volby „velmi důležitým signálem pro další kontinenty“, řekla pro America Magazine Josianne Gauthierová.

Gauthierová je generální sekretářkou Mezinárodní spolupráce pro rozvoj a solidaritu, zastřešující organizace katolické sociální spravedlnosti známé pod francouzskou zkratkou Cidse.

Krajní pravice byla roztříštěná, ale pokud získá více křesel a spojí své sily mohlo by to být rozhodující pro politickou budocnou Evropy, tvrdí Gauthierová.

Po druhé světové válce byli zakladatelé Evropské unie přesvědčeni, že země by mohly překonat své národní zájmy, aby společně usilovaly o mír a prosperitu. Tento ideál je nyní ohrožen. Herman Van Rompuy, bývalý předseda Evropské rady, řekl, že individualismus povzbuzený dnešní digitalizovanou a online společností vede k sociální izolaci, která činí lidi zranitelnými vůči pravicovým populistickým výzvám.

Tento vývoj je znepokojivý pro katolické biskupy z Francie, Německa, Belgie a Lucemburska, kteří podle American Magazine 9. května vydali společné prohlášení, že „EU je dnes ohrožena různými hospodářskými, politickými, demografickými a ideologickými krizemi – jsme však přesvědčeni, že má k dispozici nástroje k jejich překonání.

„Někteří se snaží postavit se proti EU a vrátit se k nezávislým státům. Jsme si jisti, že solidarita a spolupráce mezi národy je nejplodnější odpovědí, kterou můžeme nabídnout,“ uvedli představitelé církve.

„Opustit Evropu by neznamenalo jen přihlížet její sebevraždě, ale také hrozí strašlivá zodpovědnost, že přijde o dědictví, které nám bylo svěřeno.“

Biskupové argumentovali, že skutečná jednota a mír v Evropě leží v budoucnosti a je ohrožen terorismem, nezaměstnaností, zhoršováním životního prostředí a demografickým poklesem, jakož i potřebou sociální spravedlnosti „tváří v tvář finančnímu liberalismu, který pohrdá lidskou osobou,“ konstatují biskupové v prohlášení.

Podle průzkumů zadaných Evropským parlamentem je podíl Evropanů, kteří se domnívají, že jejich země těží z členství v Evropské unii, přibližně 67%, což je nejvyšší od doby, kdy byla otázka poprvé položena v roce 1983, poznamenává American Magazine.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

-mn-  Foto: screenshot YouTube – Evropský parlament

Tags: ,

1 Komentář

  1. Modleme se za úspěch extremistů ve volbách. Jsem rád, že je ve volbách podpořím. Souhlasím s jejich extrémním názorem, že manželství znamená výhradně svazek muže a ženy. Lidovci nejsou extremisté, tak mi zbývá SPD.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář