Katoličtí kněží v Německu přes zákaz Vatikánu požehnali homosexuálním párům

Berlín – Katoličtí kněží ve 110 kostelích po celém Německu dnes navzdory nedávnému zákazu Vatikánu požehnali homosexuálním párům. Učinili tak v rámci iniciativy nazvané Láska vítězí, kterou chtěli protestovat proti oficiálnímu postoji katolické církve, jež podle nich ztratila kontakt s každodenní životní realitou mnohých věřících. Požehnání se budou udílet i v následujících dnech.

„Pokud tvrdíme, že Bůh je láska, nemohu říci lidem, kteří se rozhodli k vzájemné loajalitě, jednotě a zodpovědnosti, že to jejich není láska, že je to láska páté nebo šesté kategorie,“ řekl Christian Oldin ze západoněmeckého města Geldern.

SouvisejícíNěmečtí katolíci v rozporu s Vatikánem plánují akci na žehnání homosexuálním párům

Vatikánská Kongregace pro nauku a víru letos v březnu uvedla, že kněží nemohou udělovat požehnání vztahům a partnerstvím, které „předpokládají sexuální aktivitu mimo manželství“. Mezi takové pak církev zahrnuje i homosexuální sňatky či partnerství. Opatření schválil i papež František, což řadu lidí překvapilo, protože byl v minulosti k homosexualitě méně zdrženlivý než jeho předchůdci.

Rozhodnutí rozladilo řadu liberálněji laděných členů katolické církve, ještě v březnu pak přes 2600 kněžích a teologů v Německu a Rakousku podepsalo petici, v níž proti stanovisku Kongregace protestovalo.

„Budeme tu mít všechny možné formy vztahů: klasické heterosexuální manžele, rozvedené, znovusezdané, nesezdané páry a ano, také páry stejného pohlaví,“ řekl k akci kněz Oldin.

SouvisejícíKatoličtí kněží nesmí žehnat homosexuálním párům, uvedl Vatikán

„Žiji v jádru společnosti. Nechci být oddělený od denní životní reality lidí, které jako kněz doprovázím,“ dodal. Podle nedávného průzkumu společnosti Pew Research Center se 86 procent Němců domnívá, že by měla být homosexualita společensky přijímána.

Podle organizátorů byl zájem veřejnosti o požehnání obrovský, neuvedli však konkrétní čísla. Přístup do zúčastněných kostelů byl nicméně omezený kvůli restrikcím spojeným s pandemií covidu-19.

Akce však měla rovněž odpůrce. Mnichovský kněz Wolfgang Rothe například žehnal párům pod policejní ochranou poté, co obdržel několik výhružných e-mailů.

Iniciativu celosvětově kritizoval rovněž předseda Německé biskupské konference (DBK) Georg Bätzing, podle nějž vysílá špatný signál v diskusi o reformách církve. Proti stojí rovněž Rainer Maria Woelki, arcibiskup kolínský, který se obává toho, že iniciativa vrazí klín mezi německou církev a zbytek katolické obce.

Řada představených se přesto domnívá, že jistá modernizace postojů je nezbytná, protože církev v posledních letech trpí úbytkem věřících. Důvodem jsou mimo jiné rozsáhlé kauzy týkající se dlouholetého zneužívání dětí kněžími, ubývá rovněž lidí, kteří chtějí vstoupit do kněžského stavu.

Katolíci jsou nicméně v asi 83 milionovém Německu stále nejpočetnější skupinou věřících, k církvi se tam v roce 2019 hlásilo asi 20,6 milionu lidí. To je však o dva miliony méně než v roce 2010, kdy se na veřejnost začaly dostávat první informace o skandálech týkajících se zneužívání dětí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 10. května 2021 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,

1 Komentář

  1. Koukám, že cenzor pracuje i zde. Stačilo napsat, že za
    prosazováním LGTB v katolické církvi jsou peníze a to,
    že část těchto kněží touto deviací trpí. Tohle vše stačilo,
    proto, aby byl příspěvek bez vysvětlení smazán.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář