YAOUNDÉ, Kamerun – Obyvatelům Západu se může zdát neskutečné, že v Africe jsou děti, které nemohou chodit do školy jen z jediného důvodu: nedostatek jídla.
Jedním z míst, kde je tato situace nejevidentnější, je Mali. V zemi je denní průměrná mzda kolem 40 korun. Průměrná délka života 55 let v důsledku podvýživy a nedostatku přístupu k čisté vodě, uvádí Crux.
S takovou chudobou zůstalo právo na vzdělání nerealizovaným snem pro miliony dětí v zemi, kde zvyšující se nejistota také znamená omezený posun ve vzdělávání.
Podle UNICEF stále více než dva miliony dětí ve věku od 5 do 17 let nechodí do školy a více než polovina mladých lidí ve věku 15 až 24 let je negramotných.
Katolická charitativní organizace Catholic Relief Services – CRS se snaží situaci změnit.
„Vzdělávání je základní součástí našeho poslání – budování nových příležitostí pro mladé lidi a ukončení problému s nedostatkem jídla mezi lidmi, kterým pomáháme,“ řekl pro Crux Moussa Dominique Bangré, zástupce CRS pro Mali.
„Když mají studenti špatnou výživu nebo hlad, má to negativní vliv na jejich schopnost se učit. Stávají se náchylnější k onemocněním, jako jsou průjem a střevní paraziti,“ uvedl.
V roce 2007 zavedla CRS program „Jídlo za vzdělání“.
Původně byl koncipován jako program školního stravování, jehož cílem je zvýšit počet studentů zapsaných do základní školy a zlepšit docházku.
„Teplé, výživné jídlo nejenže zvyšuje počet zapsaných dětí do školy, ale náš program také zahrnuje školení pro učitele, což je rozhodující pro zlepšení kvality vzdělávání,“ dodal Bangré pro Crux.
„Mohu říci, že já i mnoho mých přátel chodíme do školy pravidelně díky jídelně. Povzbuzuje také studenty, aby přišli včas, protože víme, že při příjezdu dorazíme na snídani,“ poznamenal pro Crux Ousamane Soumaila, student 6. třídy z města Gao.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi.
-mn- Datum: 22. července 2019 Foto: Pixabay – ilustrační