Vatikán/ Santiago de Compostela. Při pohledu na situaci v evropských zemích se katolíci z jiných kontinentů často ptají: „Co se s tebou děje, Evropo?“. Tato otázka se týká různých oblastí: kultury, veřejného života, vzdělání, rodiny a dětí, povolání – upozorňoval kardinál Marc Ouellet na setkání evropských biskupů v Santiago de Compostela. Prefekt Kongregace pro biskupy, který sám pochází z Kanady, poznamenal, že současná krize znepokujuje také papeže Františka. Považuje ji za velmi závážnou, protože ohrožuje předávání křesťanské kultury.
Kardinál Ouellet vybídl evropské biskupy k hluboké analýze proměn, jimiž starý kontinent prochází. Napomoci v tom mohou díla velkých křesťanských spisovatelů, jako Henri De Lubac, Romano Guarini, Rémi Brague, Robert Spaemann nebo Roger Scruton, směroval vatikánský kardinál pozornost biskupů. S odvoláním na přednášku Benedikta XVI. na řezenské univerzitě zdůraznil, že setkání biblického poselství s řeckým myšlením a následně také s dědictvím římské civilizace nebylo dílem náhody, nýbrž Boží Prozřetelnosti, a nadále zůstává základem Evropy.
Při hládání příčín současné krize se kardinál Ouellet odvolal k postřehům kardinála Newmana, který již v 19. stoletím vnímal programovou sekularizaci, vytěsňování náboženství z prostoru veřejného života, kultury a vědy, pod záminkou světonázorové neutrality. Když se o více než sto let později Benedikt XVI. v Řeznu zamýšlel na důsledky této sekularizace, musel konstatovat, že se rozum zřekl své velikosti a stal se neschopným dialogu kultur. O nové naštěpení evangelia do evropských základů dnes usiluje papež František a činí tak především skrze obrození katolické sociální nauky, řekl prefekt Kongregace pro biskupy na setkání Rady Komise evrospkých episkopátů v Santiagu de Compostela.
Autot: Vatikánský rozhlas Datum: 5. října 2019 Foto: Wikimedia Commons – Kardinál Ouellet