Řím. Ve znamení hledání cest v situaci paralyzované preventivními opatřeními před nákazou virem COVID-19 probíhalo posledních 24 hodin v Římě. Kardinál vikář Angelo de Donatis v dekretu vydaném 12. března ve večerních hodinách nařizoval absolutní uzavření veškerých veřejně dostupných míst. S veřejným projevem nesouhlasu však hned ráno vystoupil papežský almužník, kardinál Krajewski. Poté, co poblahopřál Františkovi k výročí, se osobně vydal do svého kostela P. Marie Neposkvrněné na Eskvilinu, v jehož okolí žije multietnická skupina chudých lidí a bezdomovců.
„Dům musí být vždycky otevřený pro děti, chci dodat odvahu jiným kněžím. Ani fašisti a sověti nezavírali kostely,“ řekl kardinál Krajewski polské televizi. „Dnes ráno jsem přišel, abych otevřel dveře. Chudí lidé tak budou moci se účastnit modliteb v kostele. V této těžké chvíli pro všechny jsou modlitby velikou útěchou.“
„Musíme konečně začít důvěřovat Bohu. Člověk, který na něj spoléhá je blahoslavený, je jako strom zasazený u vody (srov. Jer 17,8, pozn. překl.), jeho listí nevadne a nepřestává přinášet nečekané plody. Ti, kdo důvěřují Bohu, spoléhají na Pána, jsou blahoslavení,“ řekl Vatikánskému rozhlasu kardinál Krajewski.
V reakci na postoj papeže Františka vydal v pátek kardinál nový dekret, v němž rozhoduje, že všechny římské farní kostely zůstanou otevřené pro modlitbu.
Vzepřel se Salvinimu. Strhl pečeť a obnovil elektřinu
Polský kardinál a blízký papežův spolupracovník Konrad Krajewski v květnu obnovil dodávky elektřiny v domě pro stovky římských bezdomovců. Z jističů strhl pečeť, která zde byla umístěna kvůli nezaplaceným účtům. Ministr vnitra Matteo Salvini církevního hodnostáře vyzval, aby dlužnou částku, která dosahuje 300.000 eur, zaplatil, informovala italská agentura ANSA.
Kardinál, který proslul péčí o bezdomovce a chudé, je papežským almužníkem, tedy představeným Úřadu apoštolské charity. Ke svému činu uvedl, že se jednalo o „zoufalé gesto“. „Bylo tam přes 400 lidí bez elektrického proudu, s rodinami, dětmi, bez možnosti si zapojit ledničku,“ dodal. „Neudělal jsem to proto, že jsem byl opilý.“
V domě, v němž do roku 2013 sídlila správa sociálního zabezpečení, se nyní kromě útočiště pro bezdomovce nacházejí také pracovní prostory, včetně minipivovaru či truhlářské dílny. Žije zde 420 lidí, z toho téměř sto dětí. Dodavatel elektrické energie před týdnem odstřihl budovu od proudu kvůli nahromaděným nezaplaceným účtům ve výši 300.000 eur (přes 7,7 milionů korun).
Italský vicepremiér a ministr vnitra Matteo Salvini vyzval Krajewského, aby dlužnou částku uhradil. „Očekávám, že papežův almužník, který zasáhl a nahodil elektrický proud v rušném domě v Římě, také zpětně zaplatí 300.000 eur,“ řekl politik na mítinku s občany před volbami do Evropského parlamentu. „Myslím, že vy všichni přinášíte oběti, když platíte účty. (…) Jestliže je někdo schopen platit finančně slabším Italům účty, tak nám to dělá radost.“
Vatikán se péči o bezdomovce věnuje dlouhodobě: už před lety dal například papež poblíž náměstí svatého Petra zřídit toalety a sprchy, které mohou tito lidé zdarma využívat, k dispozici jim je i holič. Papežský almužník také za dohledu švýcarské gardy chodí rozdávat jídlo na římská nádraží. Poněkud netradiční formou almužny se papež a Krajewski rozhodli podpořit římské bezdomovce před třemi lety – zařídili jim jednodenní výlety k moři, kde je čekalo nejen koupání a opalování, ale i večeře v pizzerii na zpáteční cestě.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novinAbychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK, Vatikánský rozhlas Datum: 14. března 2020 Foto: Wikimedia Commons – Řím