Kardinál Koch se stal čestným doktorem teologie Univerzity Karlovy

Praha – Švýcarský kardinál a vysoce postavený představitel Vatikánu Kurt Koch dnes obdržel čestný doktorát teologických věd Univerzity Karlovy. Na návrh všech tří teologických fakult univerzity, tedy katolické, evangelické i husitské byl ve Velké aule Karolina oceněn zejména Kochův přínos pro teologii.

Emeritní basilejský biskup a profesor teologie Koch od roku 2010 působí ve vatikánském Dikasteriu pro podporu jednoty křesťanů, tedy v církevní radě pro ekumenické záležitosti. Nyní je prefektem dikasteria.

SOUVISEJÍCÍKardinál Koch: Pokud katolíci nedokáží vést dialog mezi sebou navzájem, pak nejsou věrohodní ani na poli ekumenismu

Univerzita čestným akademický titulem Doktor honoris causa vyjádřila Kochovi uznání za „mimořádný přínos v oblasti biblických studií, zejména historie a archeologie starověkého Izraele a Judska“ a také za dlouhodobou iniciativu při rozvíjení akademické spolupráce.

Koch ve svém projevu, který pronesl v angličtině, uvedl, že teologové musí zůstat učedníky. „V současnosti trpíme jistou hluchotou, snad i neschopností naslouchat boží přítomnosti. Za takových podmínek nemůže pro teologii existovat vyšší priorita než pomáhat lidem dnešní doby, aby znovu objevili přístup k Bohu,“ řekl.

Koch je autorem asi 600 publikací, podle univerzity otevírá dveře porozumění a řešení otázek, které byly po staletí příčinou náboženských sporů, věnoval se také židovsko-křesťanskému dialogu.

Při udělení doktorátu byl ve Velké aule Karolina apoštolský nuncius, kardinál Jude Thaddeus Okolo, primas český Jan Graubner, jeho předchůdce Dominik Duka nebo český velvyslanec při Svatém stolci Pavel Svoboda. Členkou slavnostního akademického senátu byla rektorka univerzity Milena Králíčková.

Kochovo dikasterium se v poslední době věnuje také otázce, zda by papež nemohl vykonávat mandát nad celým křesťanstvem, nejen tedy nad katolickou církví, a za jakých podmínek. Podle serveru Vatican News by šlo o „sdílenou formu výkonu petrského primátu (úřadu papeže, pozn. ČTK) nad celým křesťanstvem, která by byla oddělena od papežovy jurisdikce nad latinskou církví“.

Udělení čestného doktorátu Kochovi přivítala Česká biskupská konference. „Jsem za tuto iniciativu tří teologických fakult velmi vděčný a moc mě těší, že akademická obec v České republice oceňuje celoživotní snahu kardinála Kocha o ekumenismus a posílení jednoty křesťanů,“ řekl plzeňský biskup Tomáš Holub, který v konferenci předsedá Radě pro ekumenismus.

Na Kochovu počest se dnes od 17:30 hodin koná v pražském kostele sv. Voršily ekumenická bohoslužba, jíž má vést pražský arcibiskup Graubner. Koch tam bude kázat.

Koch, narozený v roce 1950, se roku 1995 stal basilejským biskupem, následující rok dostal svěcení z rukou papeže Jana Pavla II. Papež Benedikt XVI. ho v roce 2010 jmenoval prezidentem Papežské rady pro jednotu křesťanů, z něhož se později stalo dnešní ekumenické dikasterium. Rovněž v roce 2010 papež Kocha ustanovil kardinálem a také členem vatikánských Dikasterií pro nauku víry a pro blahořečení a svatořečení. Letos v březnu Koch oslaví 75. narozeniny.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 8. ledna 2025 Foto: Wikimedia Commons

Tags: ,

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář