Kardinál Duka: Lisabonská smlouva v sobě nenesla odkaz na židovsko-křesťanské kořeny

Kardinál Dominik Duka se po kritice Hany Lipovské na adresu EU a jejich zakladatelů rozhodl reagovat. Pražský arcibiskup tvrdí, že „otcové Evropy“ původně budovali jinou unii, než tu, co známe dnes. 

„Velmi často se při těchto debatách setkáváme s tvrzením, že Evropská Unie je dílem katolických křesťanů, jakými byli Konrad Adenauer, Robert Schuman, Alcide De Gasperi, či Charles de Gaulle. Je ale zapotřebí si uvědomit, že zmínění otcové Evropy nezakládali ještě útvar, který dnes známe jako Evropskou unii, nýbrž tzv. Evropské společenství uhlí a oceli, což byla tehdy šestice států, jejichž hranice se zhruba překrývaly s hranicemi někdejší říše Karla Velikého,“ napsal na blogu zveřejněném na Aktuálně.cz.

Připomněl, že koalice těchto států vzešla z 2. světové války s cílem nabídnout pomoc zničené Europě, která se postupem času rozšířila o další státy. „Evropská unie je nový produkt, který vzniká až začátkem 90. let na základě Maastrichtské smlouvy. Zakládali ji politici, v jejichž řadách se praktikující katolíci objevují již jen v nepatrné menšině,“ pokračoval Duka.


Poznamenal, že Lisabonská smlouva v sobě nenesla odkaz na židovsko-křesťanské kořeny, a tím se odlišuje od vize „otců zakladatelů.“ Duka je přesvědčen, že je důležité, aby se do vývoje Evropy zapojovali politici, kteří budou schopni prosazovat křesťanské hodnoty.  Podle pražského arcibiskupa je nutné, aby se Unie držela původních idejí otců zakladatelů, jinak jí hrozí zánik. „Současná politika EU v mnoha směrech naznačuje, že největším nepřítelem evropské integrace jsou právě instituce Evropské unie,“ varoval kardinál.

Na závěr vyjádřil souhlas s vídeňským kardinálem Christopfem Schönbornem, který prohlásil, že EU stejně jako katolická církev potřebují reformy. Ty se však nemohou odehrát jen na papíře, ale hlavně v myšlení lidí.  

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 29. srpna 2020 Foto: Wikimedia Commons – kardinál Duka

Tags: ,,

5 Komentáře

  1. Eva Hájková

    V závěru článku je vyslovena myšlenka, že reformy se nemohou uskutečnit na papíře, pokud se nic nebude dít v lidském myšlení.
    Nelze se tedy odvolávat na židovsko-křesťanské kořeny, pokud tyto kořeny v sobě nepociťují sami lidé.

    Odpověď
    • Myslím, že lidé tyto kořeny v sobě pociťují. Otázka je – kolik jich je. Třeba volič SPD nebo Trikolory jde tak maximálně na tu půlnoční, ale islám v Česku nechce. Naproti tomu tady máme třeba vysokoškoláky, kteří se domnívají, že ta správná cesta je multikulturalismus. Pak bude lépe? Myslím, že většina Čechů je proti migraci. Je třeba volit ty strany a ty politiky, kteří dokážou říkat vůči nařízením EU – ne.

      Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář