Trutnov – Radnice v Trutnově dnes v ulicích města odhalila šest tzv. Kamenů zmizelých. Poprvé se připojila do mezinárodního projektu Stolpersteine Guntera Demniga. Město tím uctilo památku Ernsta Altschula, Pinkase Flesche, Marty Fleschové, Otto Flesche, Julia Kohna a Leopoldiny Kohnové, kteří při holokaustu zahynuli v koncentračních táborech. ČTK o tom dnes informovali zástupci radnice. Tři kameny byly odhaleny v podloubí v ulici Jihoslovanská před čp. 26, dva v ulici Slezská a jeden na Krakonošově náměstí.
„Jsou to první Kameny zmizelých, které v Trutnově máme. Rádi bychom v této iniciativě pokračovali i v dalších letech,“ uvedl starosta města Ivan Adamec (ODS).
Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
Radnice ve spolupráci s Muzeem Podkrkonoší v Trutnově tvoří seznam dalších obětí holokaustu, které by bylo možné připomenout.
„Vždy jedna kostka je věnována jedné oběti. Instalují se do dlažby před dům, kde oběť žila, pracovala či významně působila,“ uvedla mluvčí radnice Michaela Dědková.
Rozmisťovaní kamenů zmizelých je mezinárodní iniciativa, která vzešla od německého umělce Guntera Demniga. První kámen usadil 16. prosince 1992 před radnicí v Kolíně nad Rýnem. Od roku 2008 jsou umisťovány i v České republice. Do dlažby pokládané kameny zmizelých jsou známy pod německým názvem Stolpersteine, tedy obrazně řečeno kameny, o které se má zakopnout. Po Evropě jsou jich už desítky tisíc. Kameny mají ukázat, že oběťmi holokaustu byli konkrétní lidé.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 15. listopadu 2021 Foto: Wikimedia Commons – Trutnov