LOS ANGELES – Sedmnáctiletý středoškolák Drew Principe se rozhodl pomoci devětaosmdesátiletému Henrymu Osterovi poté, co letos v lednu na školní besedě s ním vyslechl jeho životní příběh. Oster, rodák z německého Kolína nad Rýnem, byl deportován do polského ghetta krátce před oslavou své bar micva, později se dostal s rodinou do Osvětimi a do několika dalších nacistických táborů. Jeho rodiče se z lágrů nevrátili a Oster po válce emigroval do USA. Drew Principe, který se dozvěděl, že Oster v životě nenavštívil Izrael, věnoval přeživšímu na místě náramek s nápisem Šema Jisrael, který si sám kdysi z Izraele dovezl. „Bylo to nesmírně silné gesto,“ prohlásil později Oster a dodal, že ačkoli šperky normálně nenosí, náramek nesundává jen při sprchování. Vzápětí uspořádal Drew Principe online sbírku, při níž vybral patnáct tisíc amerických dolarů – na cestu do Izraele za příbuznými, které dlouhá desetiletí neviděl.
Mezi sedmnáctiletým Drewem Principem a devětaosmdesátiletým Henrym Osterem se rozvinulo přátelství, které jim oběma změnilo život. V pondělí 26. června odlétají oba i s rodinami do Izraele, kde se Oster setká s bratrancem a bude izraelským památníkem holocaustu oficiálně uznán jako přeživší.
Rovněž tu oslaví bar micva, k níž nikdy nedošlo. Rozhodl se na tento návrh přistoupit a bar micva uspořádat na památku těch, kteří zemřeli a nemohli se jí účastnit. „Rozhodl jsem se uctít svého otce a své rodiče a… znesvěcenou Tóru a všechny oběti, které nikdy neměly šanci,“ řekl Oster novinářům.
Zdroj: Židovský tiskový a informační servis
Foto: Wikimedia
[adrotate banner=“21″]