K evangelikálnímu hnutí se podle analýzy hlásí kolem 660 milionů věřících

Francouzský odborník Sebastien Fath odhaduje, že 9 z 10 evangelikálních křesťanů se nachází v Asii, Africe a Latinské Americe. Podle jeho výpočtů by na začátku roku 2020 mělo světě být kolem 660 milionů věřících, kteří se hlásí k tomuto proudu křesťanstv, informuje Evangelical Focus. .

Fath tvrdí, že evangelikály představuje 26% z 2,5 miliardy lidí hlásících se ke křesťanství. Nejvíce z nich žije v Asii, kde jich je 215 milionů. K státům s největší evangelikální komunitou náleží Čína (66 milionů), Indie (28), Indonésie (16), Filipíny (13) a Jižní Korea (9). Na dalším místě je Afrika se 185 miliony, z toho v Nigérii je 58 milionů, v Keni 20, Etiopii 18, Konžské demokratické republice 15 a Jihoafrické republice 15 miliónů evangelikálních křesťanů.

Podle odhadů je na třetím místě Jižní Amerika se 123 miliony evangelikálů, když 47 milionů je jich v Brazílii a 5 milionů v Argentině a v Guatemale. V Severní Americe žije 107 milionů křesťanů hlásících se k tomuto proudu protestantismu s 93 miliony v USA, 10 miliony v Mexiku a 4 miliony v Kanadě.

Evropa má kolem 23 milionů evangelikálních křesťanů, přičemž na prvním místě je Velká Británie s 5 miliony a následují Rusko, Ukrajina, Rumunsko a Německo s dvěma miliony křesťanů.

Na konci je Oceánie se sedmi miliony evangelikálních křesťanů, když v Austrálii je 3 miliony evangelikálů, 2 miliony jsou v Papui Nové Guineji a 1 milion na Novém Zélandu.

Sebastien Fath k výpočtům uvedl, že tyto údaje jsou přibližné a spočítal je na základě 25 analyzovaných dokumentů, které se zabývají vývojem evangelikálního hnutí ve světě. K největším evangelikálním církvím v České republice patří Církev bratrská.

Evangelikálové jsou nejrychleji rostoucím náboženským hnutím na světě

Evangelikálové z více než 90 zemí světa se v listopadu shromáždili poblíž indonéské Jakarty na Valném shromáždění Světové evangelikální aliance (WEA). Tato akce, která se koná jednou za 10 let, probíhá v mezinárodním kongresovém centru Sentul, jižně od hlavního města Indonésie, na téma „Přijď království tvé“.

Biskup Efraim Tendero, generální tajemník Světové evangelikální aliance, řekl: „Pečlivě jsme si vybrali Indonésii jako hostitele našeho Valného shromáždění, protože je to země, která má největší muslimskou populaci na světě, ale je tu také náboženská tolerance a harmonie. “

Tendero poukázal na to, že „evangelikálové jsou za posledních šedesát let nejrychleji rostoucím náboženským hnutím na světě. A my chceme poděkovat Bohu za to, co dělá.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-  Datum: 22. února 2020  Foto: WEA – Biskup Efraim Tendero, generální tajemník Světové evangelikální aliance

Tags: ,

1 Komentář

  1. Je vůbec možné věřit statistikám?
    Přehled o situaci v české republice v ŽV 11/2009 uvádí, že evangelikální církve v čechách měly v tom roce 2009 asi 41 000 členů celkem. Je-li počet obyvatel v čechách 10,6 miliónů, pak to dělá pouhých 0,4% všech obyvatel. Jaká je situace dnes? Je nás víc, nebo méně?
    Podle statistiky tohoto článku je situace ve světě i v Evropě úplně jiná než u nás.
    Mají-li USA 327 miliónů obyvatel a evangelikálů prý 93 miliónů, pak to dělá asi 28%. Je to ale opravdu tak? Statistiky těžko mohou podchytit, kdo je opravdu znovuzrozen a kdo ne.
    Má-li Velká Británie 60 mil. obyvatel a evangelikálů prý 5 mil., pak je to 8% všech obyvatel a to je 20x více na počet obyvatel, než u nás. Možná, že v našich evangelikálních církvích je procento znovuzrozených vyšší než jinde, ale to asi nikdo nezjistí.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář