Jsou lidská práva samozřejmostí? V centru Prahy se uskuteční Den pro Kubu

Co jsou lidská práva? Bereme je jako samozřejmost? Do jaké míry funguje na Kubě přímá podpora nezávislé občanské společnosti, která se snaží poukázat na nedostatky dlouhotrvajícího autoritářského režimu a zároveň lokálně přispět k rozvoji demokratických hodnot? Modlitbou, průvodem a diskuzním panelem vzpomenou v úterý 20. března lidé v Praze na lidi na Kubě i v jiných zemích, v nichž dochází k omezování základních svobod. Českobratrská církev evangelická pořádá ve spolupráci s Člověkem v tísni už po sedmé Den pro Kubu. Letos s tématem „Hájíme (si) lidská práva“, které nabízí důležitý geografický přesah.

Akci zahájí v 17 hodin ekumenické bohoslužby v kostele u Martina ve zdi (Martinská 8, Praha 1). Následovat bude od 18 hodin průvod centrem Prahy s bílými deštníky na podporu (nejen) kubánských obhájců lidských práv a aktivní občanské společnosti.

Od 19 hodin se uskuteční diskuzní panel v Knihovně Václava Havla (Ostrovní 13, Praha 1). Účastníky budou Lucia Argüellová (Člověk v tísni), Táňa Fischerová (Helsinský výbor), Marek Hilšer (prezidentský kandidát a občanský aktivista), Peter Morée (Českobratrská církev evangelická), Martin Balcar (Amnesty International). Diskuzi bude moderovat Jiří Schneider – ředitel Aspen Institute Central Europe a laický člen synodní rady Českobratrské církve evangelické.

Reklama

Diskutující se budou věnovat solidaritě se společnostmi, v nichž jsou lidská práva porušována. „Věnovat se budeme například tomu, proč má smysl vybrat si určitou zemi, jako např. Kubu, když vidíme případy daleko rozsáhlejšího porušování lidských práv v oblastech válečných konfliktů, jako jsou Sýrie nebo Ukrajina. Nebo tomu, jakou roli má v obhajobě lidských práv občanská společnost jako oficiální politika demokratického státu, tedy i ČR,“ přibližuje předsedkyně komise pro lidská práva Českobratrské církve evangelické Jitka Klubalová.

„Lepší přístup k internetu nebo cestování Kubánců do zahraničí nestačily k tomu, aby lidé na Kubě žili svobodněji a beze strachu z represí ze strany státu,“ říká Lucia Argüellová z Člověka v tísni. „Obhájci lidských práv a jejich rodiny dnes čelí velmi silnému psychologickému nátlaku. Řadě disidentů nebývá poslední dobou umožněno cestovat mezi provinciemi, natož do zahraničí. A obyčejní lidé se čím dál častěji střetávají s policejní brutalitou či falešnými obvinění. I proto je dnes potřeba mluvit o Kubě a vyjádřit solidaritu s těmi Kubánci, jejichž práva jsou pošlapávána.“

Akci pořádá Českobratrská církev evangelická ve spolupráci s Člověkem v tísni jako připomínku na březen 2003, kdy na Kubě bylo zatčených 75 předních disidentů, kteří byli následně odsouzeni k mnohaletým trestům odnětí svobody. Na svobodu se předčasně dostali až v roce 2010 a většina z nich odešla pod nátlakem vlády do exilu.

 

Tisková zpráva Foto: Havana, Kuba:Pedro Szekely/Flickr

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář