Italští evangelikální křesťané protestovali proti „aktivní a veřejné“ účasti vedoucího představitele Světové evangelikální aliance (WEA) na velké ekumenické modlitební vigilii pořádané ve Vatikánu před prvním zasedáním římskokatolické biskupské synody.
Na téměř tříhodinové akci na Svatopetrském náměstí v Římě se 30. září modlili představitelé dvaceti křesťanských konfesí včetně anglikánského společenství, Světové luterské federace, pravoslavných církví a Světové rady metodistů.
SOUVISEJÍCÍ – Evangelikální aliance přijala pozvání Íránu. Kritici tvrdí, že se jednalo o chybu
Portál Evangelical Focus informuje, že Thomas Schirrmacher, generální tajemník Světové evangelikální aliance, byl jedním z věřících, kteří z pódia přečetli modlitbu. Dalšími evangelikálními představiteli, kteří na modlitební vigilii promluvili, byli vedoucí Světového letničního společenství a Světové baptistické aliance.
Italská evangelikální aliance (AEI), orgán zastupující italské evangelikální křesťany ve Světové evangelikální alianci jako členská organizace, reagovala na tuto „aktivní a veřejnou“ účast Thomase Shirrmachera v čele celosvětového orgánu zastupujícího 600 milionů evangelikálních křesťanů s překvapením.
„Jsme zmateni a zklamáni,“ uvedla federální výkonná rada AEI v prohlášení zaslaném časopisu Evangelical Focus. „Jakmile se veřejně modlíte s papežem na Svatopetrském náměstí před mariánským portrétem a přijímáte poselství duchovní jednoty s liberály a pravoslavnými představiteli, vaše údajná odlišnost se stává druhořadou“.
„Evangelikální identita je začleněna do ekumenické jednoty s římskokatolickou církví a Světovou radou církví,“ pokračuje AEI, v jejímž čele stojí předseda Giacomo Ciccone a generální tajemník Salvo Bonaccorsi.
AEI uvedla, že účast na této velké ekumenické akci za účelem modliteb za římskokatolickou synodu je „nejnižším bodem, který WEA ve své historii zažila, s výraznou ztrátou evangelikální důvěryhodnosti“, a potvrzuje, že obavy, které italská aliance v minulosti vyjádřila ohledně „ekumenické agendy“ vedení WEA, byly „zcela legitimní“.
AEI vyzvala vedení WEA, aby „neporušovalo evangelikální historický postoj k jednotě a nenahrazovalo jej ekumenickým, aniž by do veřejné diskuse vedoucí k rozhodnutí zapojilo celou voličskou obec WEA“.
„Jsme oddáni věci evangelikální jednoty zakotvené v evangeliu. Naším vodítkem nechť je evangelium Ježíše Krista, nikoli ekumenická agenda,“ uzavírá prohlášení.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 9. října 2023 Foto: Facebook Gathering Together
1 Komentář
Petr Kartouz
V dohledné době se všechny církve sjednotí pod úřadem římského biskupa, tak proč se to italským bratřím nelíbí? Věřím, že k tomu přispěje i Křesťan dnes, který nás na to připravuje již delší dobu publikací článků z římskokatolického prostředí. Je již na čase dát stranou detaily, jako je neposkvrněné početí Marie a její prostřednická úloha, neomylnost papežství ex cathedra, transsubstanciace (přeměna hmoty v Boha) modlitbou kněze, její obětování skrze zpřítomnění za naše hříchy, nebo modlitby k zemřelým.