Nejlepší Bible je ta, kterou skutečně otevřeme a čteme. Ale je to Bible papírová nebo digitální? Výzkumy ukazují, že čtení na papíře má hlubší dopad…
Čteme stále méně, to všichni víme a vidíme. O čtení se diskutuje ve všech západních zemích. Učitelé bijí na poplach a varují, že čtenářské schopnosti dětí klesají. Existuje však jedna kniha, kterou jsme přestali číst dříve, než jsme opustili ty ostatní: Bible. Americká biblická společnost loni oznámila, že jen v roce 2022 přestalo číst 26 milionů Američanů.
SOUVISEJÍCÍ – Co se to jenom stalo se satanem?
V jiných zemích je úbytek pomalý, ale trvalý. V roce 1949 četlo pravidelně Bibli 16 % Švédů, ale do roku 1970 se jejich počet snížil na 10 %. V roce 2016 průzkum ukázal, že měsíčně čte 7 procent a denně pouze 2 procenta.
Většina lidí vlastní Bibli, ale ta leží nepřečtená na poličce. Tento pokles četby byl zaznamenán i v církvích a mnozí se tímto problémem zabývají s nadějí, že se čtení Bible stane mezi křesťany častějším.
Jak však tohoto cíle dosáhnout? Hodně nadějí se vkládá do digitalizace Bible a nesčetných aplikací určených k podpoře čtení Bible. Ty jsou co do počtu velmi úspěšné. Nejpopulárnější z nich, YouVersion, byla stažena do půl miliardy telefonů, iPadů a počítačů.
Vždy po ruce?
Tato technologie má několik výhod: Pokud máte Bibli v mobilu, máte ji vždy po ruce, takže můžete číst kdekoli. Je také možné ji nastavit tak, aby vám sama připomínala, že máte číst. Dále je možné se snadno přihlásit k odběru biblických plánů a denně dostávat na displej několik poučných veršů.
SOUVISEJÍCÍ – Byl objeven nový rukopis „evangelia“? Co to je a proč je to důležité
Tyto výhody jsou jedním z důvodů, proč evangelikálové ve Spojených státech usilovně pracují na vývoji digitálních biblických platforem jako Quickverse, Logos, Bible Gateway a YouVersion. Evangelikálové jsou často technologickými optimisty a pevně věří v pozitivní účinky četby Bible, je tedy jen přirozené, že se snaží využívat technologie ke zvýšení četby náboženských textů.
Jednodušší, ale…
Jak je to ale doopravdy? V nedávno vydané knize People of the Screen (Oxford University Press) to zkoumá teolog a technologický vývojář John Dyer. Ve studii rozděluje věřící ze tří církví do dvou skupin. Jednu nechá číst na obrazovce a druhou v běžné papírové Bibli.
Výsledek je přinejmenším zajímavý. Nejvýznamnější výhodou digitálního čtení Bible je, že je jednodušší. Ti, kteří se řídí plánem čtení Bible na mobilu, čtou častěji než ti, kteří používají tištěnou Bibli.
Problémy se objevují v oblasti porozumění textu. Nesčetné studie ukazují, že při čtení na obrazovce rozumíme méně, což platí i pro čtení Bible. Dyer nechal účastníky svého výzkumu přečíst list Judův (knihu, kterou málokdo předem dobře zná) a pak testoval, co si zapamatovali. Ukázalo se, že ti, kteří četli text v digitální podobě, si pamatují méně než ti, kteří jej četli v tištěné podobě.
Nejvýraznější rozdíl je však vidět, když popisují, jak četbu prožívali. Dvakrát více digitálních čtenářů uvádí, že text považují za matoucí. Při rozhovorech mnoho digitálních čtenářů přiznává, že četli nedbale. Zdá se, že je obtížné přistupovat k textu na telefonu s vydaností: „Připadalo mi to spíše jako pročítání e-mailu, abych to stihl, než skutečné studium Božího slova,“ říká jeden z nich.
SOUVISEJÍCÍ – Chcete zasáhnout svět? Evangelizujte církev
Dyerova studie končí v paradoxu: digitální čtenáři čtou více, ale méně rozumí.
Evangelikálové mají tendenci být ohledně technologií optimističtí a účastníci studie nejsou výjimkou. Před začátkem výzkumu bylo 64 procent z nich přesvědčeno, že digitální technologie mohou prohloubit jejich duchovní život. Naopak skeptický nebyl nikdo (nula procent). Avšak poté, co vyzkoušeli digitální čtení Bible, optimismus dramaticky poklesl: Procento negativních názorů se zvýšilo z 0 na 25 procent.
Vztah
Někdy se říká, že nejlepší Bible je ta, kterou skutečně čteme, a skutečně je na tom něco pravdy. Zároveň je jasné, že pokud se k jejímu čtení dostaneme, je tradiční tištěná Bible lepší než digitální verze. Jedním z důvodů je její trvalost. Zatímco digitální text se objevuje a mizí pokaždé, když jej otevřeme, tištěná kniha je stále stejná. To nám umožňuje vytvořit si k ní vztah: Nejen k Bibli jako textu, ale i k vlastní fyzické kopii.
Rozšířený zvyk číst s perem v ruce je výrazem tohoto vztahu. Obzvláště častý je tento způsob čtení mezi evangelíky. Je to zajímavá praxe: Přestože je Bible považována za vznešené Boží slovo, dostává Bible každého věřícího osobní nádech prostřednictvím podtrhávání a poznámek. Pokud si označíme verš, který nás utěšuje v krizi, zůstává nám stálou připomínkou toho, jak Bůh kráčí po našem boku.
Když čteme s perem v ruce, stává se čtení dialogem. Tento zvyk se datuje po staletí: v 18. století si zbožní čtenáři v Bibli poznamenávali důležité duchovní události ve svém životě – například datum svého obrácení.
Tím se Bible stala knihou, která nekončí poslední stránkou. Prostřednictvím poznámek a anotací příběh pokračuje, protože Písmo svaté se prolíná s osobním životem čtenáře. Čtenáři se sami zapisují do příběhu o tom, jak Bůh působí ve světě, a posvátný příběh pokračuje v jejich vlastním životě.
Joel Halldorf je profesorem církevních dějin na University College Stockholm, podle článku na portále CNE.net přeložil a upravil – David Floryk Datum: 4. listopadu 2023 Foto: YouVersion – ilustrační
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.