Praha – Neúměrně dlouhé je podle předsedy České biskupské konference Jana Graubnera projednávání novely zákona o exekutorech. Plyne z toho podle něj řada negativních dopadů především na ty nejslabší a nezranitelnější. Předseda českých a moravských biskupů a olomoucký arcibiskup to uvedl v prohlášení zaslaném v pondělí ČTK. Cílem novely zákona o exekutorech je pomoci lidem stiženým exekucí.
Graubner připomíná, že dopady současné epidemiologické situace dále zhoršují ekonomické postavení těch nejohroženějších, tedy třeba nezaměstnaných, agenturních pracovníků či matek samoživitelek. „Mnozí z nich již museli řešit dosavadní výpadky příjmů dalšími půjčkami. V dohledné době lze proto očekávat novou masivní vlnu exekucí, na niž ovšem není náš stát legislativně připraven,“ uvedl arcibiskup.
Je znepokojen tím, že o novém exekučním řádu se jedná již dva roky bez reálného výhledu na schválení do konce volebního období. Spolu s absencí novely insolvenčního zákona vytváří tato situace podle Graubnera pro dlužníky systém takřka nevolnický. „Nejde přitom jen o ně, ale i jejich rodiny, a zejména děti, pro něž současná podoba výkonu exekucí představuje zdroj psychické zátěže, jež je může trvale poškodit,“ soudí.
Exekuční novelu v posledních dnech navrhovala ze Sněmovny stáhnout Exekutorská komora, projednávané změny v novele podle ní sníží vymahatelnost práva. Poslanci podali k původní, už upravené novele, mnoho pozměňovacích návrhů. Podle komory často nejsou v souladu a bylo by lepší připravit nový exekuční řád.
Ve hře je po únorovém druhém sněmovním čtení novely opět zavedení místní příslušnosti exekutorů. Poslanci navrhli například také omezení zabavování movitých věcí a v případě nižších dluhů uzákonění povinnosti umožnit dlužníkovi splátkový kalendář. Ústavně-právní výbor podpořil třeba dvě poslanecké úpravy, které míří na dluhy z minulosti. Podle komory vznikla vzhledem k množství navrhovaných úprav „zcela zmatečná situace“.
Vládní novela mimo jiné předpokládá, že věřitelé by hradili zálohu na náklady vymáhání dluhu. Předloha zavádí tříletou lhůtu, po jejímž uplynutí by exekutor musel zastavit bezvýslednou exekuci i bez návrhu a souhlasu věřitele. Věřitel by postup mohl odvrátit zálohou na náklady řízení.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 16. března 2021 Foto: Wikimedia Commons – Jan Graubner