Japonská populace stárne. Téměř 30 % jeho populace tvoří osoby starší 65 let. Tato statistika ovlivňuje také zakládání sborů, jejich duchovní život, ale také růst. Japonští křesťané proto musí odpovědět na otázku: „Kdo povede příští generaci věřících?“
Scott Bradford působí v Tokiu jako misionář organizace International Mission Board a říká, že průměrný věk místních pastorů je mezi 60 a 70 lety. Mnoha pastorům je 80 let a nemají pocit, že by mohli odejít do důchodu, protože pomyslný plášť pastýře nemá kdo převzít, tvrdí misionář Carlton Walker a jeho manželka Cornelia, kteří taktéž slouží v japonském hlavním městě.
SOUVISEJÍCÍ – Křesťané po celém světě jsou během olympiády vyzváni k modlitbám za Japonsko
Se stárnoucími pastory se Carlton, Bradford a další misionáři ptají: „Co to bude znamená pro církev za 20 let?“Čas běží a potřeba po nových lídrech je obrovská.
Jak informuje portál Pathway, tak misionáři se zaměřují na sdílení evangelia v blízkosti univerzit s nadějí na vedení studentů k Bohu, kteří by zastoupili současné pastory a založí nové sbory ve svých komunitách.
Zatímco pro mladou generaci nejsou moderní technologie problémem, situace kolem pandemie a nutnost přejít do online prostoru byla výzvou hlavně pro generaci starších japonských pastorů.
Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
Pastoři se však přizpůsobili a byli schopni zasáhnout také mladší generaci, která ve sborech chyběla. „Mnoho sborů předtím na tom nebylo technologicky dobře,“ říká pro Pathway Cornelia Walkerová. „Mnozí možná udělali videokazety, aby je dali starším členům, ale nyní používají facebookové stránky, nebo něco dělají na YouTube či Instagrame případně se učí, jak se prezentovat navenek.“
Existuje však také obava, že přes internet oslovení lidé fyzicky do církve nepřijdou. „Někteří pastoři mají pocit, že budou muset začít od nuly,“ tvrdí Carlton. „Duchovní jsou zvyklí na pastýřskou službu na bázi osobního kontaktu a mnozí jsou unavení,“ pokračuje.
Online bohoslužby umožnily sborům oslovit lidi, kteří kvůli pandemii pracovali z domova. Je to vzrušující, uvedl Carlton, protože tento segment populace v církvi do značné míry chyběl.
Nové misijní strategie
Misionáři to dělají tak, že se modlí ve čtvrtích kolem baptistických sborů, mají mobilní vozíky s olympijskou vlajkou, aby upoutali pozornost a sdílejí evangelium.
Ačkoli počet těch, kteří Ježíše neznají, je ohromující, Carlton a Cornelia zůstávají pozitivní. To, co jim dává naději uprostřed rostoucí populace stárnoucích pastorů a občas pomalého růstu církve, je postoj vděčnosti. Každé ráno se probouzí s nadšením z možnosti sloužit mezi Japonci. „Bůh dělá v Japonsku něco velkého a já nechci zemřít, než to uvidím,“ říká na závěr pro portál Pathway Carlton Walker.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 22. září 2021 Foto: Pixabay – ilustrační