Občané Spojených států v pondělí uctili odkaz a památku vůdce hnutí za občanská práva, který byl zavražděn během svého úsilí o rasovou rovnost a spravedlnost v zemi. Většina lidí si je vědoma toho, že křesťanská víra poháněla Martina Luthera Kinga vpřed a přiměla ho k pokojným protestům za ukončení segregace. King však pomáhal bořit rasové bariéry také jiným způsobem, a to tím, že spojil své síly s významným hnutím, které se snažilo sdílet dobrou zprávu o Ježíši Kristu – evangelizačními výpravami reverenda Billyho Grahama.
CBN News informuje, že v roce 1953 uspořádal Graham navzdory segregaci a rasovému napětí evangelizační kampaň v Chattanooze ve státě Tennessee. Statisíce mužů, žen a dětí všech ras společně seděly a uctívaly Pána.
„Když se na vás Bůh dívá, nehledí na vnější vzhled, Bible říká, že se dívá na srdce,“ kázal Graham.
SOUVISEJÍCÍ – Martin Luther King: List apoštola Pavla Američanům
Graham chtěl udělat více pro ukončení segregace, a tak když mu jeho kolega, reverend Howard Jones, doporučil, aby se se svým poselstvím vydal do ulic New Yorku, přesně to udělal. Kázal v Salemském metodistickém kostele pro tisíce lidí a další týden se vydal do Brooklynu.
Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
V roce 1957 pak Rev. Graham na jednu z akcí pozval svého dobrého přítele Dr. Martina Luthera Kinga. Během této akce stáli Dr. King a Rev. Graham společně na pódiu v Madison Square Garden. Tehdy se King modlil:
„A v těchto dnech emocionálního napětí, kdy jsou problémy světa dynamické co do rozsahu a chaotické co do detailů, nám Pane dej pronikavou vizi, porozumění, sílu vytrvalosti a pevné víry a zachraň nás před paralýzou ochromujícího strachu. Ó Bože, prosíme Tě, pomoz nám pracovat s novým elánem pro svět bez válek a pro bratrství, které přesahuje rasu či barvu pleti,“ cituje amerického baptistu Martina L. Kinga portál CBN News.
King se také modlil za požehnání pro Grahama a jeho evangelizační práci.
Graham v té době čelil vlně kritiky z obou stran a dokonce i finančním postihům za své integrační aktivity, ale to ho neodradilo.
King údajně Grahamovi navrhl, aby se zaměřil na Jih a pořádal tam svá shromáždění, což Graham udělal a tyto evangelizační kampaně proběhly od Arkansasu po Alabamu.
„Na začátku jsme s Dr. Kingem hovořili o jeho metodě nenásilných demonstrací, které měly ukončit rasovou segregaci,“ řekl Graham. „Naléhal na mě, abych pokračoval v tom, co dělám – kázal evangelium integrovanému publiku a podporoval jeho cíle svým příkladem – a nepřipojoval se k němu v ulicích.“
Graham dále vysvětlil: „Martin Luther King mi navrhoval, abych zůstal na Jihu a pořádal integrovaná shromáždění. On že se chystá vyjít do ulic a že ho v ulicích pravděpodobně zabijí. Řekl: ale já si nemyslím, že bys to měl dělat, protože ty budeš moci dělat některé věci, které já nemohu, zatímco já budu moci dělat některé věci, které ty nemůžeš. Ale jde nám o stejný cíl.“
Když Graham cestoval po jižních oblastech, promlouval k rasově smíšeným davům a hovořil o Boží schopnosti uzdravovat. Nakonec Bůh použil přátelství mezi Kingem a Grahamem mocným způsobem k prolomení mnoha zdí v Americe.
Dr. King se nechal slyšet: „Nebýt služby mého dobrého přítele Dr. Billyho Grahama, moje práce v hnutí za občanská práva by nebyla tak úspěšná, jak byla.“
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
-red- Datum: 18. ledna 2023 Foto: Wikimedia Commons – Martin Luther King