Jak 17 druhů dobrovolnictví ADRA konkrétně pomáhá dětem a dospělým?

Na počátku devadesátých let se ADRA zaměřovala „jen“ na čtyři oblasti dobrovolnictví: pomoc lidem při velkých povodních, organizaci materiálních sbírek pro válkou zasažené země bývalé Jugoslávie, vedení azylového domu a návštěvy u osamělých dětí v nemocnicích. Postupem času však vyvstaly další společenské potřeby a otevřely se také možnosti je formou dobrovolnictví naplnit. 

Aktuálně organizujeme zapojení více než 3 600 dobrovolníků a dobrovolnic v 71 městech naší země.

Většina dobrovolníků se zapojuje do dobrovolnictví v rámci ČR.

Pro mladé lidi se otevřela také příležitost zúčastnit se několikaměsíční dobrovolnické mise ADRA v zahraničí. Podrobné informace k náborům a aktuálním možnostem výjezdů naleznete zde.

V České republice ADRA rozvíjí celou řadu dalších oblastí dobrovolnictví.

Místa, kam pravidelně naši dobrovolníci docházejí:

  • zdravotnická zařízení s akutními i dlouhodobými lůžky 
  • domovy pro seniory 
  • sociální domovy pro mentálně postižené
  • dětské domovy 
  • hospice s paliativní péčí

Po covidu-19 vznikla velká potřeba rozšířit návštěvy dobrovolníků k lidem do domácností, konkrétně je jedná o:

  • domácnosti u seniorů – k lidem, kteří ještě zvládají být doma sami, ale osamělostí trpí často také. Zvláště, když je vlastní rodina daleko či jejich vztahy dobře nefungují.
  • domácnosti u dětí z pěstounských rodin – pěstouni mají omezené kapacity na doučování více dětí. Rovněž trávení kvalitního volného času s dobrovolníkem je rodinou i pěstounským dítětem velmi oceňováno, má dobrovolníka „jen pro sebe“.
  • domácnosti u rodin s vícerčaty – pomoc s dětmi maminkám s dvojčaty/ trojčaty, které si potřebují zajít na úřad či k lékaři a nemají možnost hlídání.

Jonáš dochází jako dobrovolník za chlapcem Denisem, který je v pěstounské péči svého staršího bratra. Jonáš se s Denisem ve společném čase věnuje školní přípravě, povídají si hlavně o zeměpisu a dějepisu. Jonáš má velký přehled a dokáže historii ozvláštnit různými zajímavými detaily, které si pak Denis lépe pamatuje. 

“Moc děkuji, že jste mi přidělili Romana, je úplně super a je moc hodný. V pátek, kdy jsem měl prázdniny, si vzal dokonce kvůli mně dovolenou a jeli jsme na prohlídku výrobní linky Hyundai v Nošovicích. Večer jsme šli do kina na animovaný film Nerozlučná dvojka. Celý den jsme si moc užili!“ napsal nám Ondra. 

Dobrovolníci ADRA se také věnují dětem a dospělým se specifickými potřebami:

  • dětem s poruchou autistického spektra (při celoročních programech a na letních táborech)
  • znevýhodněným dětem ze sociálně slabších skupin (doučování a volnočasové programy) 
  • pacientům v Nemocnici Ostrava-Vítkovice (podpora dětí a mladých lidí hospitalizovaných v souvislosti s psychickými problémy a edukace dětí se špatnými stravovacími návyky)
  • uprchlíkům z Ukrajiny v rámci integračních projektů (jazykové kurzy a volnočasové programy)

Jsme také vděčni za výpomoc dobrovolníků v charitativních ADRA obchodech, jejichž výtěžek umožňuje rozvoj dobrovolnictví a v sociálních šatnících ADRA, které podporují lidi bez domova. 

Samostatnou kapitolou je rozmach firemního dobrovolnictví, o které je zvláště ve velkých městech značný zájem. Vzhledem k plánovaným společensky prospěšným CSR aktivitám velkých i malých firem očekáváme v této oblasti rostoucí spolupráci.

Zasažení lidé i státní instituce jsou rády za dobrovolníky zapojené při mimořádných událostech: povodně, tornádo, covid-19, uprchlická ukrajinská krize a další události, kde se cíleně uplatňují i naše komunitní intervenční psychosociální týmy ADRA.

Díky ochotným dobrovolníkům a dobrovolnicím zde můžeme být pravidelně pro ty, kteří se cítí osaměle a přítomnost druhého člověka je pro ně radostí a povzbuzením,  často i důvodem pro život. Dobrovolníci neposkytují lidem sociální služby, ale nejčastěji si se seniory a seniorkami povídají, předčítají jim, prohlížejí si s nimi fotografická alba a naslouchají jejich životním příběhům. Také společně malují, hrají šachy a chodí do parku či třeba do cukrárny.

Ačkoliv často navštěvují osamělé seniory a seniorky mladí lidé, někdy je dobrovolník i mnohem starší než jeho klient. Věk nehraje roli – hlavní je zájem a otevřené srdce. 

Paní Světla patří věkem k mladším seniorkám, ale již dlouho je v invalidním důchodu pro svůj nepříznivý zdravotní stav. Je po těžké operaci mozku, v jejím důsledku téměř nevidomá, a chůzi zvládá pouze s chodítkem či s doprovodem. Paní Světla neměla lehký život a již dlouho žije sama. Z blízkých má pouze bratra, ale teď, díky dobrovolnictví, má také parťáka na procházky a na výlety – dobrovolníka pana Jendu.  

Jenda je více než o 15 let starší než paní Světla (ta mu láskyplně říká „tatíčku“) a je zároveň plný energie. Díky své optimistické povaze dokázal paní Světlu povzbudit k pohybu. Začínali krátkými procházkami v parku, pak se odvážili kolem přehrady Olešná a následoval výlet na hrad Hukvaldy. Paní Světla cítí v Jendovi oporu a již se odváží odložit i chodítko.

“Bylo krásné vidět její šťastný výraz v obličeji, jak si užívá chůzi trávou naboso. Říkala, že je ráda, že ještě tento pocit mohla zažít. Že je skvělé, že i když téměř nic nevidí, tak může přírodu alespoň cítit,“ sdílí s námi dobrovolník Jenda. 

V mládí byla Světla velkou trampkou, sjížděla řeky, chodila na hory, a tak ji kontakt s přírodou velmi chyběl. Na procházkách, při odpočinku na lavičce nebo v trávě se často otevře příležitost popovídat si o životě. 

“Jednou mi paní Světla řekla, že tolik svých niterních myšlenek ještě nikdy nikomu nepověděla, ale s Jendou to jde úplně samo,“ přibližuje nám pěkný vztah paní Světly s dobrovolníkem Jendou Irena Blablová, koordinátorka dobrovolníků Dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek.  

Zaujala vás některá konkrétní oblast dobrovolnictví?

Více o dobrovolnictví a také formulář pro zájemce o dobrovolnictví najdete tady.

Krásné léto a radost z pomoci druhým vám přeje 

Martina Špinková 

za www.adra.cz

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář