Izraelští ministři navštívili Chrámovou horu, jejich doprovod se tam modlil

Jeruzalém – Dva izraelští krajně pravicoví ministři Itamar Ben Gvir a Jicchak Wasserlauf dnes navštívili Chrámovou horu. Část lidí, kteří oba ministry doprovázeli, se tam začala modlit, což je lidem s jiným než muslimským vyznáním na tomto místě zakázáno, píše server The Times of Israel. Ben Gvir uvedl, že současnou vládní politikou je umožnit modlení, což krátce poté odmítl úřad premiéra.

Oba ministři a desítky dalších židovských poutníků navštívili místo k židovskému svátku tiša be-av, který připomíná několik katastrof židovského lidu včetně zničení hlavního židovského chrámu v Jeruzalémě. Ten stál právě na Chrámové hoře a byl téměř celý zničen Římany při první židovské válce v roce 70. Později se na místě vystřídaly chrámy vícero náboženství. Římané tam založili chrám věnovaný bohu Jupiterovi, křesťané Panně Marii a muslimové dvě svatyně, které tam stále stojí.

SOUVISEJÍCÍStovky ultraortodoxních židů se střetly s policií kvůli náborům do armády

Na Chrámové hoře panují striktní pravidla. Nemuslimští věřící tam mají zakázáno se modlit či nosit předměty pro své náboženské obřady. To se nelíbí nacionalistickému ministrovi Ben Gvirovi, který posvátné místo od vstupu do úřadu několikrát navštívil. „Nastal tady velký pokrok ve správě, v suverenitě. Jak jsem řekl, naší politikou je umožnit modlení,“ řekl ve videu z Chrámové hory Ben Gvir. To však odmítl úřad premiéra, který uvedl, že se pravidla nezměnila. „Incident z dnešního rána na Chrámové hoře je odchylkou od statu quo,“ uvedl úřad. Podle izraelských médií navštívilo Chrámovou horu dnes ráno na 1500 židovských věřících, z nichž se část modlila.

Chrámová hora leží ve východním Jeruzalémě, jehož se Izrael spolu se Západním břehem Jordánu a Pásmem Gazy zmocnil za války v roce 1967. Z Pásma Gazy se v roce 2005 na základě mírových dohod stáhl, východní Jeruzalém Izrael anektoval a na Západním břehu, který okupuje, vláda toleruje rozšiřování židovských osad, ačkoli to většina mezinárodního společenství považuje za nelegální.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 13. srpna 2024 Foto: Wikimedia Commons

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář