Jeruzalém – Nový izraelský ministr národní bezpečnosti a krajně pravicový politik Itamar Ben Gvir dnes navštívil Chrámovou horu. Informovala o tom izraelská média. Palestinské ministerstvo zahraničí označilo krok za „bezprecedentní provokaci“. Před dopadem, jaký může tato symbolická návštěva mít, varovala i izraelská opozice. Odsoudilo ji také Jordánsko.
Izraelská média zveřejnila fotografie, na nichž je vidět, jak se ministr Ben Gvir po Chrámové hoře prochází spolu s ochrankou. „Naše vláda nepodlehne hrozbám Hamásu. Chrámová hora je pro Izraelce nejdůležitějším místem. Zachováme svobodu pohybu pro muslimy a křesťany, ale na místo chodí i židé, a s těmi, kdo vyhrožují, se rázně vypořádáme,“ řekl ministr na závěr své návštěvy. „Pokud si Hamás myslí, že mě odradí svými hrozbami, pak by měl pochopit, že časy se změnily,“ doplnil na twitteru.
SOUVISEJÍCÍ – Zemřel izraelský rabín Chajim Drukman, duchovní vůdce náboženského sionismu
„Je to bezpříkladná provokace a je tu i reálné riziko další eskalace, za niž je odpovědný (premiér Benjamin) Netanjahu,“ uvedlo palestinské ministerstvo zahraničí. Palestinské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že v Betlémě na okupovaném Západním břehu Jordánu byl dnes izraelskými vojáky zastřelen patnáctiletý Palestinec.
Mluvčí palestinského protiizraelského radikálního hnutí Hamás uvedl, že Ben Gvirova návštěva Chrámové hory je zločin a „pokračování sionistické okupační agrese“, které může zafungovat jako rozbuška. „Palestinci budou dál hájit svatost Al-Aksá a bojovat za její očištění,“ sdělil Házim Kásim.
Ke kritikům kroku nového izraelského ministra se přidalo také Jordánsko. „Jordánsko tím nejsilnějším způsobem odsuzuje vtrhnutí do mešity Al-Aksá a ohrožení její posvátnosti,“ uvedla vláda podle agentury Reuters.
Podle serveru Times of Israel Ben Gvir v pondělí jednal o návštěvě místa, které je posvátné pro tři velká monoteistická náboženství, s premiérem Benjaminem Netanjahuem. Údajně se shodli, že ministr uskuteční návštěvu až v příštích týdnech. Svůj úmysl navštívit Chrámovou horu Ben Gvir oznámil v neděli, což vyvolalo protesty Palestinců.
Rozhodnutí nového ministra národní bezpečnosti, do jehož gesce spadá i policie, kritizovali i zástupci izraelské opozice včetně bývalého premiéra Jaira Lapida. „Tohle se stane, když je slabý premiér donucen svěřit tomu nejnezodpovědnějšímu muži na Blízkém Východě to nejcitlivější místo na Blízkém východě,“ napsal Lapid na twitteru.
Ben Gvir je šéfem krajně pravicové strany Židovská síla. V minulosti byl odsouzen za rasismus a podporu teroristické organizace a je znám nesnášenlivými výroky proti Arabům, zároveň je odpůrcem palestinské státnosti.
Chrámová hora, které muslimové říkají Haram aš-Šaríf (Vznešená svatyně), leží na náhorní plošině Starého Města ve východním Jeruzalémě a je nejcitlivějším místem izraelsko-palestinského konfliktu. Část západní stěny Chrámové hory tvoří Zeď nářků. Na vrcholu hory stojí Skalní dóm a mešita Al-Aksá.
Chrámová hora je pod správou muslimů, ale za bezpečnost areálu zodpovídá Izrael. Podle nepsané dohody mezi oběma stranami židé mohou místo navštěvovat, nemohou se tam ale modlit.
Izrael považuje celý Jeruzalém za své věčné a nedělitelné hlavní město, zatímco Palestinci chtějí, aby se jeho východní část, včetně opevněného Starého Města, stala hlavním městem jejich budoucího státu. Izraelskou anexi východního Jeruzaléma z roku 1967 mezinárodní společenství neuznává.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 3. ledna 2023 Foto: Wikimedia Commons – Chrámová hora