JERUZALÉM – Rozsvítit jednu z dvanácti loučí při státní ceremonii v předvečer Dne nezávislosti patří mezi nejvyšší izraelská ocenění. Letos ve středu 8. května jednu zažehla Marie Nachmiasová (93), která uprchla před nacistickou invazí z Tuniska a dnes se v Izraeli těší z početného biologického potomstva, které čítá rovných sto rodinných členů, včetně pravnoučat.
Život ale Marii Nachmiasové rozdal ještě další karty a tak se stalo, že během pětadvaceti let postupně jako pěstounka vychovala 52 opuštěných dětí, židovských i arabských. Některé z nich byly zdravotně postižené, jiné zas jednoduše opuštěné v nemocnicích po svém narození. Jako uznání za její laskavost a soucit s nejslabšími členy společnosti byla letos vybrána k zapálení jedné z 12 loučí, které symbolizují 12 kmenů Izraele, při ceremonii, která se tradičně odehrává na Herzelově hoře v Jeruzalémě. Vládou pověřená komise, která Nachmiasovou navrhla, uvedla, že „udělala vše, co bylo v jejích silách, aby těmto dětem poskytla teplý a stabilní domov“.
Komise rovněž poznamenala, že Marie Nachmiasová patří ke generaci židovských přistěhovalců, kteří položili „základy vzájemné pomoci a pomoci potřebným v izraelské společnosti“. Některé z jejích 52 dětí v pěstounské péči u ní zůstaly jen pár týdnů, jiné pár měsíců a další zas léta. „Jedenáct z nich mi zemřelo v náručí, tak velmi byli nemocní,“ řekla reportérce listu Haaretz, která její rodinu ještě před ceremonií navštívila. K tomu měla ještě čtyři vlastní dcery a čtyři syny. Sama však říká, že mohla mít vlastních dětí šestnáct, protože k tomu prodělala i osm potratů.
Kromě Marie Nachmiasové zapálil jednu z pochodní na Herzelově hoře v Jeruzalémě v podvečer 8. května, kdy letos začal 71. izraelský Den nezávislosti, také lídr pittsburské židovské komunity Jeff Finkelstein. Od masakru v konzervativní synagoze Tree of Life v Pittsburghu, kde zahynulo 11 lidí, se Finkelstein zasazuje o prohlubování vztahů mezi izraelskými Židy a diasporou.
Dalšími zapalujícími byli Morris Kahn a Kfir Damari, hlavní spoluzakladatelé projektu Berešit, který letos vynesl vesmírnou sondu na oběžnou dráhu Měsíce; Iris Jifrachová, Rachel Frankelová a Bat Galim Šaerová – matky tří hochů, kteří byli uneseni a zavražděni operativci Hamásu krátce před započetím válečného konfliktu v létě 2014; Hodaja Ulielová, absolventka lékařské fakulty, která sama bojuje s mozkovou obrnou; Menaše Zalka, fotbalová hvězda a izraelský aktivista etiopského původu a Moran Samuelová, veslařka a paralympijská vítězka; Gil Šlomová, skautská vedoucí a středoškolačka z města Sderot, které je dlouhodobě sužováno raketovými útoky z Gazy; Šaj Siman-Tov, těžce zraněný důstojník IDF; režisér Avi Nešer; Salman Zarka, ředitel vojenské nemocnice Ziv Medical Centre v Safedu; zpěvák Jehuda Poliker; Hila Hadasová, lékařka a aktivistka za duševní zdraví.
Na ceremonii byli účastni premiér Benjamin Netanjahu s chotí Sárou, kteří na ni pozvali padesátku rezidentů obcí, které sousedí s Pásmem Gazy, přeživšího holocaustu Šaula Lubovitze, který zapálil jednu z pochodní na Den památky holocaustu v Jad vašem, rodinu Fogelových a Samuelových, které přišly o své blízké v teroristických útocích, a také paraguayského prezidenta Horacia Cartese s jeho partnerem. Izraelský prezident Reuven Rivlin tradičně na Den nezávislosti poslal pozdrav a vzkaz i Židům do diaspory.
Zdroj: Ztis.cz Foto: screenshot YouTube – Marie Nachmiasová