Jeruzalém – Izrael odmítl obvinění křesťanských duchovních, kteří tvrdí, že se nejmenované „okrajové radikální skupiny“ snaží vyhnat křesťany z Jeruzaléma a dalších částí země, informuje dnes zpravodajský web BBC. Patriarchové a hlavy církví v Jeruzalémě vydali prohlášení, v němž píší, že se izraelským úřadům nepodařilo omezit útoky na křesťany a znesvěcení jejich míst. Arcibiskup z Canterbury Justin Welby výzvu duchovních označil za bezprecedentní a urgentní. Izraelská vláda naopak nařčení označila za nepodložená a zkreslená.
Zatímco celkový počet palestinských křesťanů v Izraeli, na okupovaném Západním břehu Jordánu a v Pásmu Gazy roste, podíl křesťanů v celkové populaci již léta klesá. Křesťané nyní tvoří méně než dvě procenta izraelské populace a předpokládá se, že v jeruzalémském Starém městě jich žijí už méně než 2000.
SOUVISEJÍCÍ – Anglikánský lídr vyzval k ochraně křesťanů ve Svaté zemi
Jeruzalémští křesťanští duchovní v prohlášení uvedli, že od roku 2012 došlo k „nesčetným případům fyzických a slovních útoků na kněze a další duchovní, k útokům na kostely, přičemž svatá místa byla opakovaně zvandalizována a znesvěcena“. Duchovní zároveň tvrdí, že křesťané v Jeruzalémě čelí pokračujícímu zastrašování. „Tyto taktiky využívají radikální skupiny v systematické snaze vyhnat křesťanskou komunitu z Jeruzaléma a dalších částí Svaté země,“ stojí v textu. Duchovní v prohlášení vyzdvihli závazek izraelské vlády chránit křesťanskou komunitu, ale poznamenali, že ji „zradilo selhání místních politiků, úředníků a donucovacích orgánů“.
Izraelská vláda v pondělním prohlášení uvedla, že komentáře jeruzalémských duchovních jsou nepodložené a „zkreslují realitu křesťanské komunity v Izraeli“. „Náboženští lídři hrají klíčovou roli ve výchově k toleranci a soužití a od církevních vůdců by se mělo očekávat, že chápou svou odpovědnost a důsledky toho, co zveřejnili, což by mohlo vést k násilí a ublížit nevinným lidem,“ uvedla. Prohlášení zároveň obvinilo jeruzalémské křesťanské duchovní z „pobuřujícího“ mlčení o strádání mnoha křesťanských komunit jinde na Blízkém východě.
Od křesťanských představitelů v Jeruzalémě nepřišla žádná okamžitá odpověď, ale mluvčí nejvýše postaveného duchovního anglikánské církve uvedl, že se arcibiskup z Canterbury „opakovaně vyjádřil k pronásledování křesťanů na Blízkém východě a v dalších částech světa“.
Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin
Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.
Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi.
Autor: ČTK Datum: 24. prosince 2021 Foto: Wikimedia Commons – Jeruzalém